کانون ایرانیان: August 2011
کانون ایرانیان

۱۳۹۰ شهریور ۹, چهارشنبه

انتشار پوستر جالب «یه حبه قند»+عکس

انتشار پوستر جالب «یه حبه قند»+عکس
در این پوسترها که با ساختاری آوانگارد منتشر شده ایمیل تعدادی از بازیگران مطرح «یه حبه قند» قرار داده شده تا مخاطبان فیلم بتوانند از طریق این ایمیل‌ها.....
 
 اولین پوسترهای تبلیغاتی مربوط به «یه حبه قند» تازه‌ترین فیلم رضا میرکریمی منتشر شد.
به گزارش شبکه ایران اولین پوسترهای تبلیغاتی مربوط به «یه حبه قند» تازه‌ترین فیلم رضا میرکریمی منتشر شد.
در این پوسترها که با ساختاری آوانگارد منتشر شده ایمیل تعدادی از بازیگران مطرح «یه حبه قند» قرار داده شده تا مخاطبان فیلم بتوانند از طریق این ایمیل‌ها با آنها ارتباط برقرار کنند.
 

«یه حبه قند» که داستان تبدیل یک مجلس عروسی به مجلس عزا آن هم به واسطه یک حبه قند را به تصویر می‌کشد(!) بنا است از بیستم مهرماه در تهران و یک هفته بعد در شهرستانها اکران شود.
شعار تبلیغاتی «یه حبه قند» عبارت است از «پیشکشی برای خانواده‌ ایرانی» و سایت این فیلم به نشانی yehabeghand.com نیز از روز عید سعید فطر بارگذاری خواهد شد.
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ

هنرمند 13 ساله جوان‌ترین اركستر ایران را رهبری می‌كند

هنرمند 13 ساله جوان‌ترین اركستر ایران را رهبری می‌كند
جوان‌ترین اركستر ایران از حدود 50 هنرمند خردسال تشكیل شده كه قرار است قطعاتی شاد همراه با «بازی صندلی‌»، «آفتابگردون‌»،
 
مسعود نظر ـ آهنگساز و مربی موسیقی كودك ـ 13 و 14 شهریور ماه جوان‌ترین اركستر ایران را برای بزرگداشت مقام كودك در تالار وحدت به صحنه می‌برد.
به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این برنامه در دو قسمت تنظیم شده است كه قسمت اول اجرا شامل گروه نوازی گیتار به سرپرستی امین رفیعی است.
همچنین علی جباری، هنرمند 13 ساله این اركستر كوچك را به سرپرستی سعید سبزواری رهبری می‌كند.
جوان‌ترین اركستر ایران از حدود 50 هنرمند خردسال تشكیل شده كه قرار است قطعاتی شاد همراه با «بازی صندلی‌»، «آفتابگردون‌»، «بادبادك‌»، «كرنگ بلا» و «خنده» را اجرا كنند. ملودی این قطعات براساس موسیقی ویژ‌ه‌ی كودك بوده و تنظیم همه‌ی آثار از مسعود نظر است.
اجرای موسیقی ملل كشورهای آسیا با گروهی 150 نفره بخش دوم این كنسرت را تشكیل می‌دهد. این قسمت با قطعه‌ای از روسیه به نام «كاسوچك» و به همراهی «آواز زندگی» آغاز می‌شود.
به گزارش ایسنا‌، قطعات چینی‌، هندی‌ و عربی با تنظیمی براساس موسیقی محلی این سرزمین‌ها به اضافه‌ی قطعه‌ی «آلاگوز» مربوط به آذربایجان، به همراه دوقطعه‌ی آوازی و سنتی بخش دیگری از اجرای جوان‌ترین اركستر ایران خواهد بود كه با حركات موزون براساس موسیقی نواحی همراه شده است. 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ

جشنواره فيلم زوريخ با «شيوع» استيون سودربرگ آغاز مي‌شود

سينما - هفتمين دوره جشنواره فيلم زوريخ با فيلم اكشن - تريلر «شيوع»‌ به كارگرداني استيون سودربرگ افتتاح مي‌شود.

به گزارش خبرآنلاين، برگزاركنندگان جشنواره زوريخ همچنين اعلام كردند لارنس فيشبرن يكي از بازيگران فيلم «شيوع» رئيس داوران بخش بين‌الملل اين دوره جشنواره است.

مت ديمن، كيت وينسلت، ماريون كوتيار، جود لاو و گوئينت پالترو ديگر بازيگران فيلم جديد استيون سودربرگ هستند. داستان درباره تهديد ناشي از يك بيماري مرگبار و يك تيم پزشكي متشكل از پزشكاني از سراسر دنياست كه توسط مراكز كنترل و پيشگيري بيماري در آمريكا به كار گرفته مي‌شوند تا از شيوع بيماري جلوگيري كنند.

سودربرگ «شيوع» را بر اساس فيلمنامه‌اي از اسكات زد. برنز ساخته است. اين فيلم اولين بار در دنيا اين ماه در جشنواره فيلم ونيز نمايش داده مي‌شود.

سودربرگ سه بار براي فيلم‌هاي «جنسيت، دروغ‌ها و نوارهاي ويدئويي»، «ارين براكوويچ» و «قاچاق» نامزد اسكار بود و براي فيلم آخر برنده جايزه اسكار بهترين كارگردان شد. او با «جنسيت...» كه اولين فيلم بلندش بود جايزه نخل طلاي جشنواره كن را برد.

برگزاركنندگان جشنواره فيلم زوريخ همچنين اعلام كردند با اعطاء جايزه يك عمر دستاورد از فيشبرن تقدير خواهند كرد. او بازيگر سه‌گانه «ماتريكس» و فيلم‌هايي چون «رود ميستيك» و «به عشق چه ارتباطي دارد» است.

همان طور كه پيش از اين اعلام شد، شان پن بازيگر و كارگردان آمريكايي در اين دوره جشنواره زوريخ جايزه نماد طلايي يك عمر دستاورد را دريافت خواهد كرد.

هفتمين دوره جشنواره فيلم زوريخ 22 سپتامبر تا دوم اكتبر (30 شهريور تا 9 مهر) در سوييس برگزار مي‌شود.

اجراي گروه موسيقي «آذرستان» در فرهنگسراي نياوران

خبرگزاري پانا: فرهنگسراي نياوران با اجراي كنسرت موسيقي ايراني گروه «آذرستان» به سرپرستي و خوانندگي «رضا اصغري » در روزهاي پنجشنبه و جمعه 10 و11 شهريور ماه به استقبال عيد سعيد فطر مي‌رود.

به گزارش سرويس فرهنگ و هنر پانا، «آذرستان» در اين كنسرت اشعاري را از سعدي، حافظ، صائب تبريزي، رهي معيري، پريش شهرضايي، حسين منزوي را در دو قسمت به روي صحنه مي‌برد.
بخش نخست شامل قطعات خلوت شبها، دل رسوا، فصل گل، خنده عاشق است و تصنيف هاي دل ديوانه، مي و ميخانه ، سفر، حديث آشنايي در قسمت دوم اين كنسرت توسط گروه «آذرستان » اجرا مي‌شود.
در اين برنامه حشمت عطايي «تار»، فريد قاسمي «دف و دايره و كوزه»، مهدي سادات «تنبك»، محمد سليمانيان « سنتور»‌، مجيد وطنيان «عود»، وحيد سليماني نژاد « كمانچه» مي نوازند و تنظيم اركستر و گروه به عهده «امير محمد رضايي» است.
گروه «آذرستان» در دو شب پنجشنبه و جمعه 10 و 11 شهريور ساعت 18 به روي صحنه سالن اصلي فرهنگسراي نياوران مي‌روند.

مسجد جامع همدان واقع در استان همدان و شهر همدان

سرزمین  آپلود
اين‌ مسجد در نزديكي‌ ميدان‌ مركزي‌ همدان‌ و در قسمت‌ غربي‌ خيابان‌ اكباتان‌ قرار دارد. بناي‌مسجد مستطيل‌ شكل‌ است‌ و در گذشته‌ چهار ايوان‌ داشته‌ است‌ كه‌ هم‌ اكنون‌ سه‌ ايوان‌ آن‌ پابرجا مانده‌ است‌.فضاي‌ مسجد مشتمل‌ بر دو شبستان‌، گنبد آجري‌ و صحن‌ وسيع‌ و دلبازي‌ است‌ كه‌ حوض‌ بزرگي‌ در وسط‌ آن‌تعبيه‌ شده‌ است‌. همچنين‌ در ضلع‌ جنوبي‌ مسجد طاقنماهاي‌ كم‌ عمق‌ و در دو ضلع‌ شرقي‌ و شمالي‌ آن‌ نيزمناره‌هايي‌ قرار دارد. در قسمت‌ راهرو ورودي‌ مسجد سنگاب‌ بزرگي‌ از سنگ‌ يكپارچه‌ قرار دارد كه‌ بر روي‌ آن‌ اشعاري‌ به‌ خط‌ نستعليق‌ حاوي‌ نام‌ واقف‌ و تاريخ‌ وقف‌ نوشته‌ شده‌ است‌: «خادم‌ الدين‌ جناب‌ قدس‌ مدار -حاجي‌ الوقف‌ الحمد خان‌»
آدرس :همدان - نزدیکی میدان مرکزی و در قسمت غربی خیایان اکباتان

مقبره استر و مردخاي واقع در استان همدان و شهر همدان

سرزمین  آپلود
اين‌ بنا كه‌ از سنگ‌ و آجر ساخته‌ شده‌، در مركز شهر همدان‌ قرار دارد. اين‌ محل ‌آرامگاه‌ اِستر ملكه‌ شوش‌ و بانوي‌ پادشاه‌ ايران‌، خشايار شاه‌ و مردخاي‌ عموي‌ آن‌ ملكه‌ است‌. اين‌ بنا نخستين‌ باردر حدود ۱۱ قرن‌ پيش‌ به‌ دست‌ كليميان‌ و به‌ ياد اين‌ دو شخصيت‌ ساخته‌ شده‌ است‌. احتمالاً اين‌ ساختمان‌ درقرن‌ هفتم‌ هجري‌ بر روي‌ ساختماني‌ قديمي‌تر بنا شده‌ است‌. بر بالاي‌ قبرهاي‌ استر و مردخاي‌ صندوق‌هاي ‌عتيقه‌ نفيسي‌ نصب‌ شده‌ است‌. در قسمت‌ بالاي‌ ديوار حرم‌ كتيبه‌اي‌ عبري‌ بصورت‌ برجسته‌ گچبري‌ شده‌ است‌. اين‌ آرامگاه‌ يكي‌ از زيارتگاه‌هاي‌ يهوديان‌ است‌ و مورد احترام‌ مسلمانان‌ مي‌باشد.
آدرس :مركز شهر همدان‌

مناطق حفاظت شده واقع در استان همدان و شهر همدان

سرزمین  آپلود
استان‌ همدان به‌ دليل‌ كوهستاني‌ بودن‌، از زيستگاه‌هاي‌ انواع‌ حيات‌ وحش‌ محسوب‌ مي‌شود. زيستگاه‌هاي‌ حيات‌ وحش‌ استان‌ چه‌ در ارتفاعات‌ و چه‌ در جلگه‌ و حواشي‌ تالاب‌ها جزو مناطق‌ حفاظت‌ شده‌ مي‌باشند وشكار در آنها كاملاً ممنوع‌ است‌. مناطق‌ مهم‌ حفاظت‌ شده‌ استان‌ همدان‌ عبارتند از: ارتفاعات‌ اولدوز، خان‌ گرمزسروه‌ و آهنگران‌، بوقاطي‌ و خرقان‌، اسد آباد، جيحون‌ آباد (دشت‌) و نشر. انواع‌ گونه‌هاي‌ جانوري‌ مناطق‌ حفاشت‌شده‌ استان‌ همدان‌ عبارتند از: كل‌، بز، قوچ‌، ميش‌، روباه‌، راسو، خرس‌ قهوه‌اي‌، كبك‌ معمولي‌ و انواع‌ ديگرپرندگان‌.
آدرس :25 کیلومتری شهر نهاوند

موزه آرامگاه ابوعلي‌سينا واقع در استان همدان و شهر همدان

سرزمین  آپلود
بناي‌ جديد آرامگاه‌ بوعلي‌ سينا در سال‌ ۱۳۷۰ ق‌. مطابق‌ با ۱۳۲۰ ش‌. درمحل‌ سابق‌ آن‌ با الهام‌ از معماري‌ گنبد قابوس‌ (در دشت‌ گرگان‌) ساخته‌ شد. در موزه‌اي‌ كه‌ در درون‌ مقبره‌ قراردارد، آثار باستاني‌، مردم‌شناسي‌ و كتابهاي‌ بوعلي‌ به‌ نمايش‌ گذاشته‌ شده‌ است‌. اهم‌ اين‌ آثار عبارتند از:مجسمه‌هاي‌ برنزي‌ متعلّق‌ به‌ هزاره‌ اوّل‌ پيش‌ از ميلاد، قمقمه‌ سكه‌، مهره‌ و اشياي‌ نقره‌اي‌ متعلّق‌ به‌ دوره‌ ساساني‌.همچنين‌ مقبره‌ "عارف‌ قزويني‌" شاعر و سخن‌ سراي‌ نامي‌ ايران‌ نيز در اين‌ محل‌ قرار دارد.
آدرس :همدان

جنگلها واقع در استان همدان و شهر نهاوند

سرزمین  آپلود
در فاصله‌ ۲۵ كيلومتري‌ شهر نهاوند جنگلي‌ وجود دارد كه‌ يادگار جنگل‌هاي‌ باقي‌ مانده‌ جبال‌ زاگرس ‌است‌. اين‌ ناحيه‌ جنگلي‌ ۲۰۰ هكتار وسعت‌ دارد. همجواري‌ سرآب‌ يكان‌ و تپه‌هاي‌ اطراف‌ آن‌ با اين‌ جنگل‌، فضاي‌ مصفا و دل‌ انگيزي‌ پديد آورده‌اند. اين‌ ناحيه‌ به‌ كمپ‌هاي‌ سياحتي‌ و تفريحي‌ - آموزشي‌ مجهز است‌.علاوه‌ بر اين‌، بيشه‌زارهاي‌ تويسركان‌ و حواشي‌ سيمينه‌ رود نيز بعنوان‌ تفرجگاه‌ مورد استفاده‌ قرار مي‌گيرند.
آدرس : كيلومتري‌ شهر نهاوند

امامزاده هود واقع در استان همدان و شهر همدان

سرزمین  آپلود


این امامزاده در روستای ینگی قلعه بخش رزن از توابع شهرستان همدان قرار دارد و از بناهای دوران مغول و قرن هشتم به شمار می آید. پلان بنا دوازده ضلعی و از آجر ساخته شده است. اندازه خارجی هر ضلع از وسط جرز تا جرز دیگر 236 ‏سانتی متر و دهانه طاق نما های وسط هر ترک 160 سانتی متر است. ابعاد هر ضلع از یک نبش تا نبش د‏یگر 168 سانتی متر و ابعاد داخلی آن بیش از 86 ‏سانتی متر است. ‏بنا د‏ارای دو در شمالی و جنوبی است که در جنوبی آن اینک بسته شده است. ظاهر بنا، گنبدی مخروطی شکل د‏اشته که تخریب شده و اینک سقف ضربی آن باقی مانده است. کف برج که سرداب در آن قرار دارد، با تیر های چوبی پوشیده شده است. آثار اندکی از تزیینات کاشی های لاجوردی برج مشهود ‏است و نشان می دهد که بنا در زمان آبادانی ظاهری زیبا داشته است.
آدرس :همدان - روستای ینگی قلعه بخش رزن از توابع شهرستان

ارومیه جان ندارد

ارومیه مدت هاست که در سراشیبی نابودی افتاده و از همان روزهایی که ماجرای خشکی این دریاچه به یک بحران اکوسیستمی تبدیل شد، جلسات و همایش های منطقه ای، استانی، ملی و فراملی برای نجات این دریاچه برگزار شد اما هنوز اقدامی برای اجرای مصوبات انجام نشده تا ارومیه روز به روز بیشتر به خشکی دائمی نزدیک شود.

سرزمین  آپلود
سرزمین  آپلود
سرزمین  آپلود
سرزمین  آپلود

۱۳۹۰ شهریور ۶, یکشنبه

كتيبه گنجنامه واقع در استان همدان و شهر همدان

سرزمین  آپلود
كتيبه‌هاي‌ گنج‌نامه‌ كه‌ يادگاري‌ از دوران‌ داريوش‌ و خشايار شاه‌ هخامنشي‌ است‌ درفاصله‌ ۵ كيلومتري‌ غرب‌ همدان‌ و در انتهاي‌ دره‌ عباس‌ آباد حكاكي‌ شده‌ است‌. كتيبه‌ها هر كدام‌ در سه‌ ستون‌ ۲۰سطري‌ به‌ زبان‌هاي‌ پارسي‌ قديم‌، بابلي‌ و عيلامي‌ قديم‌ نوشته‌ شده‌اند. متن‌ پارسي‌ در دست‌ چپ‌ هر دو لوح‌ قرارگرفته‌ است‌. متن‌ بابلي‌ در وسط‌ هر دو كتيبه‌ نوشته‌ شده‌ و متن‌ عيلامي‌ نيز در ستون‌ سوم‌ قرار دارد. لوح‌ طرف‌چپ‌ مربوط‌ به‌ داريوش‌ بزرگ‌ هخامنشي‌ است‌. طول آن حدود 290 سانتی متر، ارتفاعش 190 سانتی متر و دارای متنی به شرح زیر است: « خدای بزرگ است. اهورا مزدا که این زمین را آفرید که آن آسمان را آفرید که مردم را آفرید که داریوش را شاه کرد، شاهی از بسیاری، فرمانروایی از بسیاری.» كتيبه‌ خشايار شاه‌ نيز در قسمت‌ پايين‌ همين‌ كتيبه‌ است‌ به طول 270 سانتی متر و ارتفاه 190 سانتی متر و متن آن عبارت است از: « خدای بزرگ است اهورا مزدا بزرگ ترین خدایان است که این زمین را آفریده که آن آسمان را آفرید که مردم را خلق کرد که برای مردم شادی آفرید که خشایار شاه را شه کرد. یگانه از میان شاهان بسیار یگانه فرمانروا از میان فرمانروایان بی شمار. من خشایار شاه، شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه کشور های دارای ملل بسیار، شاه این سرزمین دور دست پهناور، پسر داریوش شاه هخامنشی»
آدرس :5 كيلومتري شهر همدان

تفرجگاه عباس آباد واقع در استان همدان و شهر همدان

سرزمین  آپلود
اين‌ تفرجگاه‌ در دامنه‌ كوه‌ الوند قرار دارد. آبشار معروف‌ عباس‌ آباد، كتيبه‌هاي‌ گنج‌نامه ‌هخامنشي‌ و دره‌ زيباي‌ عباس‌ آباد كه‌ باغ‌ وحش‌ كوچكي‌ نيز در آن‌ ايجاد شده‌، در همين‌ تفرجگاه‌ واقع‌ شده‌ است‌.در پائين‌ دست‌ همين‌ تفرجگاه‌، مجتمع‌ تفريحي‌ عباس‌ آباد بر روي‌ تپه‌اي‌ مشرف‌ به‌ همدان‌ احداث‌ شده‌ و درپائين‌ دست‌ آن‌ نيز شهر بازي‌ بزرگ‌ همدان‌ ايجاد شده‌ است‌.
آدرس :همدان - دامنه کوه الوند

تپه باستاني هگمتانه واقع در استان همدان و شهر همدان

سرزمین  آپلود
تپه‌ باستاني‌ هگمتانه‌ در ورودي‌ شهر همدان‌ واقع‌ شده‌ است‌. یکی از با ارزش ترین آثار باستانی ایران است. تاکنون حفاری های متعددی بر روی این تپه صورت گرفته است که علاوه بر آشکار شدن آثار خشتی دوران هخامنشیان آثار كشف‌ شده‌ از اين‌ تپه‌عبارتند از: لوح‌ زرين‌ آريارمنه‌ پدر آرشام‌ جام‌ زرين‌ منسوب‌ به‌ خشايار شاه‌ (پسر داريوش‌) قرن‌ پنجم‌ پيش‌ از ميلاد، خنجر و ساغر حدود دوران‌ هخامنشي‌ نقش‌ برجسته‌ شيربال‌ دار در حال‌ جهش‌، مربوط‌ به‌ دوران‌ هخامنشي‌. اين‌ آثار نشان‌ مي‌دهند كه‌ تپه‌ هگمتانه‌ احتمالاً محل‌ خزانه‌ پادشاهان‌ هخامنشي‌ بوده‌ است‌.

برج قربان واقع در استان همدان و شهر همدان

سرزمین  آپلود
این بنای تاریخی در شهر همدان و در محله زندی ها . نزدیک دبیرستان ابن سینا قرار گرفته است . از قرار معلوم مدفن سیخ السلام بن عطار حافظ ابوالعلاء و جمعی از امرای سلجوقی است که در قرن هفتم و هشتم هجری به طرز ساده و بی پیرایه ساخته شده است . بنا از یک برج دوازده هجری به طرز ساده و بی پیرایه ساخته شده است . بنا از یک برج دوازده ضلعی آجری با گنبد هرمی شکل دوازده ترک آجری تشکیل شده است . طول اضلاع دوازده گانه برج از بیرون بیش از 2 متر و از درون کمی بیش از 1 متر است . جبهه خارجی بنا را طاق نماهایی با عمق 15 سانتی متر و پهنای 123 سانتی متر ( در هر ضلع ) تشکیل می دهد که هر یک به وسیله یک گوشواره از سطح خارجی جرزهای دوازده گوشه به عقب نشته است و در جبه داخلی برج نیز طاقنماهایی به عمق 20 سانتی متر و عرض 90 سانتی متر وجود دارد. این بنا فاقد هر گونه کتیبه و گچبری و تزئینات است . زیر برج . سردابی قرار دارد که با برداشتن دو تخته سنگ از راه پلکان برج بر روی طاق سردابه سنگ ساده و معمولی به طول 125 و عرض 50 سانتی متر قرار دارد که متن زیر به صورت برجسته و در شش سطر روی آن حجاری شده است .( یا غفار الذنوب هذا قبر المرحوم المغور الوصل رحمت الله تعال محمد فی شهر ذیحجه الحرام غفر لدسنه 1090 ) این سنگ به دوره صفویه تعلق دارد و ربطی به تاریخ احداث بنا ندارد . برج قربان در تاریخ 28/3/54 در فهرست آثار تاریخی ثبت شده است . در وجه تسمیه ایت بنا از شخصی به نام قربان نام میبرند که این محل را در حمله افاغنه سنگر گاه خود قرار دارد و از اهل محل خود دفاع کرد . از این رو مسجد و بقعه به نام او مشهور شده است .
آدرس :همدان - نزديك دبيرستان ابن سينا

آرامگاه ابوعلي‌سينا واقع در استان همدان و شهر همدان

سرزمین  آپلود
آرامگاه‌ حجت‌ الحق‌ شيخ‌ الرئيس‌ شرف‌ الملك‌ ابوعلي‌ حسين‌ بن‌ عبدالله‌ بن‌ سينا، فيلسوف‌، دانشمند و طبيب‌ مشهور ايران‌ (۴۲۸-۳۷۰ ه.ق‌) در ميدان‌ بوعلي‌ سيناي‌ همدان‌ واقع‌ شده‌ است‌.ساختمان‌ فعلي‌ بنا از سال‌ ۱۳۲۵ شروع‌ شد و در سال‌ ۱۳۳۰ خاتمه‌ يافت‌. اين‌ بنا تاكنون‌ سه‌ بار نوسازي‌ وتعمير شده‌ است‌. اين‌ آرامگاه‌ در زميني‌ به‌ مساحت‌ ۳۰۹۰ متر مربع‌ احداث‌ گرديده‌ و زير بناي‌ آن‌ حدود ۱۷۹۲متر مربع‌ است‌. نماي‌ آرامگاه‌ از سنگ‌ خاراست‌. سطح‌ حياط‌ با سه‌ پله‌ سرتاسري‌ به‌ ايوان‌ ساختمان‌ متصل‌مي‌گردد كه‌ در اين‌ ايوان‌ ۱۰ ستون‌ از سنگ‌ خارا تعبيه‌ شده‌ كه‌ هر يك‌ از اين‌ ستون‌ها نمودار گذشت‌ يك‌ قرن‌ اززمان‌ تولد بوعلي‌ سينا تا روزگار ماست‌. درِ چوبي‌ ايوان‌ به‌ سرسراي‌ بنا باز مي‌شود كه‌ ديوارهاي‌ آن‌ با سنگ‌ تراورتن‌ و كف‌ آن‌ با سنگ‌ خاراي‌ چكشي‌ پوشيده‌ شده‌ است‌. محوطه‌ اصلي‌ چهارگوش‌ است‌ و دوازده‌ پايه‌ برج‌آرامگاه‌ بر روي‌ آن‌ قرار گرفته‌ است‌. قبر بوعلي‌ در ميان‌ برج‌ و قبر ابوسعيد (يار قديمي‌ ابو علي‌ سينا) در كنار آن‌است‌. بر روي‌ هر دو قبر، لوحه‌اي‌ از سنگ‌ مرمر و كتيبه‌اي‌ در ۹ سطر به‌ خط‌ ثلث‌ نوشته‌ شده‌ است‌. در دو طرف‌ سرسرا دو تالار قرار دارد كه‌ يكي‌ تالار اجتماعات‌ و ديگري‌ كتابخانه‌ آرامگاه‌ است‌. مصالح‌ بكار رفته‌ در برج‌آرامگاه‌ سيمان‌ و ريزه‌هاي‌ سنگ‌ خاراست‌. در ميان‌ ترك‌هاي‌ دوازده‌گانه‌ برج‌ و در بالاي‌ آرامگاه‌، صندوقي‌ مفرغي‌مكعب‌ شكل‌ قرار دارد كه‌ سطح‌ فوقاني‌ آن‌ هرمي‌ شكل‌ است‌ و در چهار طرف‌ آن‌ كتيبه‌اي‌ به‌ خط‌ ثلث‌ نوشته‌ شده‌است‌. در سال‌ ۱۳۲۸ شمسي‌ تصوير بوعلي‌ توسط‌ استاد ابوالحسن‌ صديقي‌ ترسيم‌ شد كه‌ بر اساس‌ آن‌ مجسمه ‌تمام‌ رخ‌ ايستاده‌اي‌ از سنگ‌ مرمر سفيد تهيه‌ شد و در ميدان‌ بوعلي‌ همدان‌ نصب‌ گرديد.
آدرس :ميدان‌ بوعلي‌ سيناي‌ همدان‌

آرامگاه باباطاهر واقع در استان همدان و شهر همدان

سرزمین  آپلود
آرامگاه‌ باباطاهر از عرفا و شعراي‌ بزرگ‌ اواخر قرن‌ چهارم‌ و اوايل‌ قرن‌ پنجم‌ برفراز تپه‌اي‌ در شمال‌ غربي‌ همدان‌ قرار دارد. ساختمان‌ بنا در سال‌ ۱۳۴۶ آغاز و در سال‌ ۱۳۴۹ به‌ پايان‌ رسيد. برج‌آرامگاه‌ بر قاعده‌ هشت‌ ضلعي‌ قرار گرفته‌ است‌. ستون‌هاي‌ هشت‌ گانه‌ برج‌، قطعه‌ سنگ‌ مزار و كف‌، پله‌ها و فرش ‌اطراف‌ آرامگاه‌ از سنگ‌ گرانيت‌ حجاري‌ شده‌ است‌ و بناي‌ اصلي‌ نيز به‌ ابعاد ۱۰*۱۰ متر با مجموعه‌اي‌ از منشورها پوشيده‌ شده‌ و داراي‌ مدخل‌هاي‌ ورودي‌ و منفذهاي‌ نور است‌. نما و كف‌ بنا عمدتاً از سنگ‌ است‌ و در داخل‌ آن‌ كتيبه‌هايي‌ از كاشي‌ وجود دارد. در محوطه‌ داخلي‌ آرامگاه‌ ۲۴ دو بيتي‌ از سروده‌هاي‌ باباطاهر كه‌ بر روي‌ ۲۴ قطعه‌ سنگ‌ مرمريت‌ نوشته‌ شده‌، نصب‌ گرديده‌ است‌.
آدرس :برفراز تپه‌اي‌ در شمال‌ غربي‌ همدان‌

امامزاده عبدالله واقع در استان همدان و شهر همدان

سرزمین  آپلود
بناي‌ اين‌ امام‌زاده‌ در ميدان‌ و محله‌اي‌ به‌ همين‌ نام‌ قرار دارد. اين‌ بنا داراي‌ طرح‌ ۲۴ضلعي‌ دايره‌ مانندي‌ است‌ كه‌ دورنماي‌ بيروني‌ آن‌ ۱۲ طاق‌ نما و ۱۲ جرز دارد. مصالح‌ بخش‌ زيرين‌ بقعه‌ تا ارتفاع‌۹۰ سانتي‌ متر از سنگ‌ خارا و از اين‌ قسمت‌ به‌ بالا آجري‌ است‌. سقف‌ بنا گنبدي‌ است‌ و داخل‌ آن‌ با اندود گچ‌ رنگ‌آميزي‌ شده‌ و بالاي‌ اين‌ قسمت‌ تا زير ساقه‌ گنبد آينه‌ كاري‌ شده‌ است‌. در قسمت‌ بالاي‌ آينه‌ كاري‌ كتيبه‌اي‌ به‌خط‌ ثلث‌ وجود دارد. شبستان‌ بقعه‌ بسيار كوچك‌ است‌ و دو ورودي‌ مقابل‌ هم‌ دارد. داخل‌ بقعه‌ دو گور وجود دارد كه‌ به‌ پدر و پسري‌ بنام‌هاي‌ احمد و عبدالله‌ ابن‌ احمد از نوادگان‌ امام‌ موسي‌ (ع‌) تعلق‌ دارد.
آدرس :همدان - میدان و محله ای به همین نام

امامزاده محسن (کوه) واقع در استان همدان و شهر همدان

سرزمین  آپلود
بناي‌ امام‌زاده‌ در روستاي‌ فرجين‌ از توابع‌ همدان‌ واقع‌ شده‌ و به‌ علت‌ استقرار در يكي‌ از دره‌هاي‌ مصفا و دلگشاي‌ دامنه‌ كوه‌ الوند به‌ امام‌ زاده‌ كوه‌ مشهور شده‌ است‌. بنا از آثار دوره‌ مغول‌ و قرن‌هشتم‌ هجري‌ است‌. ساختمان‌ بقعه‌ از جبهه‌ بيرون‌ به‌ شكل‌ مستطيل‌ است‌. ساختمان‌ مركزي‌ امام‌ زاده‌ مشتمل‌ بردو حرم‌ پيوسته‌ با دو گنبد دو پوشه‌ است‌. پلان‌ داخلي‌ مقبره‌ از دو شبستان‌ تشكيل‌ شده‌ است‌. شبستان‌ اول‌ محل‌دفن‌ سه‌ تن‌ از صحابه‌ حضرت‌ امير(ع‌) است‌ و شبستان‌ دوم‌ نيز مدفن‌ امام‌ زاده‌ محسن‌ (س‌) است‌. روي‌ قبر امام‌ زاده‌ يك‌ صندوق‌ چوبي‌ با حاشيه‌ بندي‌ و طرح‌هاي‌ شكيل‌ هندسي‌ وجود دارد و تاريخ‌ ساخت‌ آن ‌۹۳۵ هجري‌ قمري‌ است‌. امام‌ زاده‌ محسن‌ يكي‌ از نوادگان‌ امام‌ حسن‌ مجتبي‌ است‌.
آدرس :همدان - روستای فرجین

بازار قديمي واقع در استان همدان و شهر همدان

سرزمین  آپلود
مجموعه بازار همدان که در محدوده خیابان های باباطاهر اکباتان و شهدا قرار دارد، عمدتا به دوره قاجاریه مربوط می شود. این بازار دارای 30 راسته است و هر راسته به صنف و حرفه ای خاص تعلق دارد. از جمله بازار زرگرها، قصاب ها، مسگرها قناد ها و نظایر آن. از مجموعه راسته های موجود در بازار همدان به غیر بازار همدان به غیر از راسته های مسجد جامع، قصاب ها، قناد ها، نخود بریز ها، حلبی سازها، صحاف خانه، کفش دوز ها، حلاج خانه و سمسار ها بقیه راسته بازار ها بدون سقف است . سقف تعدادی از راسته ها ی مسقف فبزی و جدید است و بازار هایی که فعلا سقف ندارند در گذشته دارای سقف بوده اند. در این مجموعه حدود 24 سرا وجود دارد که نماینگر رونق اقتصادی همدان در دوره های گذشته است که به مرور زمان آسیب هائی دیده اند و بعضی از راسته ها هم صدماتی دیده اند. راسته های بازار همدان عبارت اند از: راسته بازار زرگرها، صندوق ساز ها، مسجد جامع، چلنگرها، قصاب ها، قناد ها، مسگر ها، شیشه فروش ها، قبله، پیامبر، نخود بریز ها، حلبی ساز ها، و....
آدرس :همدان - محدوده خیابان های باباطاهر، اکباتان و شهدا

۱۳۹۰ شهریور ۵, شنبه

خانه سيد جمال اسد آبادي واقع در استان همدان و شهر كبودرآهنگ

سرزمین  آپلود
سيد جمال‌الدين‌ اسد آبادي‌، متفكر و مصلح‌ اجتماعي‌ شرقي‌ در سال‌ ۱۲۵۴ ه. ق‌ در اسد آباد همدان‌ بدنيا آمد و در پنجم‌ شوال‌ ۱۳۱۴ ه.ق‌ در استانبول‌ تركيه‌ مسموم‌ و مقتول ‌شد. به‌ يادبود سيد جمال‌ در منزل‌ مسكوني‌ قديمي‌ او در محله‌ اسد آباد كه‌ در نزديكي‌ امام‌زاده‌ احمد واقع‌ شده‌بنايي‌ ساخته‌اند تا خاطره‌اش‌ همواره‌ محفوظ‌ باشد.
آدرس :‌ در منزل‌ مسكوني‌ قديمي‌ او در محله‌ اسد آباد كه‌ در نزديكي‌ امام‌زاده‌ احمد واقع‌ شده

قلعه نوشيجان واقع در استان همدان و شهر ملایر

سرزمین  آپلود
تپه قلعه نوشیجان در 60 کیلومتری جنوب همدان و 20 کیلومتری غرب ملایر در منطقه ای موسوم در منطقه ای موسوم به شور کات واقع شده است. از سال 1346 به سرپرستی دیودی استرناخ حفریات علمی در این محل آغاز گردید که منجر به شناسایی سه دوره فرهنگی شد. دوره اول مربوط به مادهاست کخ نیمه دوم قرن هشتم تا نیمه اول قرن ششم قبل از میلاد را در بر میگیرد. معماری این دوره شامل قسمتهای زیر است: بنای قدیمی جبهه غربی تپه که نخستین آتشگاه است. تالار ستون دار یا آپادانا تالار مرکزی یا معبد (دومین نیایشگاه) اتاق ها و انبار ها تونلها حصار دز نوشین جان دوره دوم سوم این قلعه متعلق به تمدنهای دیگر است که مورد بررسی قرار نگرفته اند.
آدرس : 20 كيلومتري غرب ملاير

قلقل رود واقع در استان همدان و شهر تويسرکان

اين‌ رود از جنوب‌ الوند سرچشمه‌ مي‌گيرد و رودهاي‌ سرابي‌، سركان‌ و كرزان‌ نيز به‌ آن‌ مي‌پيوندد. اين‌ رودخانه‌ ضمن‌ آبياري‌ اراضي‌ كشاورزي‌ تويسركان‌ به‌ رودخانه‌ گاماسياب‌ متصل‌ مي‌شود. مسير اين‌ رودخانه‌ در بالادست‌ سرسبز و زيباست‌.
آدرس :جنوب الوند
سرزمین  آپلود

بازار قديمي واقع در استان همدان و شهر ملایر

سرزمین  آپلود
اين‌ بازار به‌ زمان‌ شيخ‌ الملوك‌ (شيخ‌ محمد علي‌ ميرزا دولتشاه‌ فرزند فتحعلي‌ شاه‌، باني‌ شهر ملاير) مربوط‌ است‌ و شامل‌ يك‌ بازار اصلي‌، دو بازار فرعي‌، تعدادي‌ سرا و منزل‌ مسكوني‌ در اطراف‌ است‌. بازار اصلي‌ از يك‌ بازار طويل‌ شمالي‌ - جنوبي‌ و يك‌ بازار شرقي‌ - غربي‌ تشكيل‌ شده‌ است‌ كه‌ در محلي‌ بنام‌ چهارسوق‌ با گنبدي‌ بزرگ‌ بر فراز آن‌ يكديگر را قطع‌ مي‌كنند. چندين‌ تيمچه‌ و سرا در دو جهت‌ اين‌ بازار وجود دارد. تيمچه‌اي‌ نيز در قسمت‌ غربي‌ بازار واقع‌ شده‌ است‌ كه‌ در حال‌ حاضر از اين‌ بنا به‌ عنوان‌ زورخانه‌ استفاده ‌مي‌شود. بازار فرعي‌ دوم‌ در قسمت‌ مسجد شيخ‌ الملوك‌ واقع‌ شده‌ است‌ و با چند انحنا به‌ بازار طولي‌ متصل‌ مي‌شود.
آدرس : در محلي‌ بنام‌ چهارسوق‌

۱۳۹۰ شهریور ۴, جمعه

پل فرسفج واقع در استان همدان و شهر تويسرکان

پل فرسفج
این پل در روستای فرسفج تویسرکان در منتهی الیه جنوب غربی روستا و بر روی یکی از شعبه های پر آب قلقل رود واقع شده است و محور ارتباطی چندین روستاست. پل فرسفج از نظر قدمت به دوره صفویه مربوط است و با توجه به کاروان سروانی که در نزدیکی آن قرار دارد. به نظر می رسد این محل هم منزلگاه و هم مسیر کاروان رود بوده است. طول و عرض پل بسیار کم و دارای سه دهانه آبرفت با قوس جناقی بوده است که در حد فاصل آنها دو طاق نمای کوچک به چشم می خورد. مصالح اصلی پل از سنگ و آجر است و از قسمت تحتانی تا شروع پاکار. قوس ها از سنگ و از این قسمت با بالا و از آجر و ملات گچ و خاک است.
آدرس :جنوب غربي روستاي فرسفج

بقعه حبقّوق نبي واقع در استان همدان و شهر تويسرکان

بقعه حبقّوق نبي
اين‌ آرامگاه‌ نزديك‌ شهر تويسركان‌ واقع‌ شده‌ است‌ و بناي‌ آنرا به‌ قرن‌ هفتم‌ نسبت‌ مي‌دهند. حبقوق‌ نبي‌ يكي‌ از پيامبران‌ بني‌ اسرائيل‌ است‌ كه‌ نگهبان‌ معبد سليمان‌ در اور شليم‌ بود. اين‌ بقعه‌ بناي‌برج‌ مانند آجري‌ با گنبدي‌ مخروطي‌ شكل‌ است‌ كه‌ پوشش‌ داخلي‌ مدور دارد و پوشش‌ خارجي‌ آن‌ مخروط‌ ناوي ‌شكل‌ است‌. در نماي‌ خارجي‌ هر ضلع‌ از بناي‌ هشت‌ ضلعي‌، طاقنماي‌ كم‌ عمقي‌ تعبيه‌ شده‌ است‌ كه‌ بالاي‌ آن‌كاشي‌ كاري‌ است‌. مابين‌ طاقنماها يك‌ ترك‌ بدون‌ تزيينات‌ و ساده‌ قرار دارد. در وسط‌ بنا قبري‌ قرار دارد كه‌ مشخصات‌ صاحب‌ آن‌ در دو خط‌ بر روي‌ آن‌ نوشته‌ شده‌ است‌
آدرس : نزديك تويسركان

آرامگاه مير رضي‌الدين آرتيماني واقع در استان همدان و شهر تويسرکان

آرامگاه مير رضي‌الدين آرتيماني
آرامگاه‌ سيد محمد رضي‌الدين‌ آرتيماني‌ بر فراز تپه‌اي‌ در روستاي ‌آرتيمان‌ از توابع‌ شهرستان‌ تويسركان‌ قرار دارد. نماي‌ آرامگاه‌ مير رضي‌الدين‌ آجري‌ است‌ و سه‌ دهنه‌ طاق‌ بلند دارد. در پشت‌ اين‌ طاق‌ها، بنايي‌ با ورودي‌ طاقي‌ شكل‌ و سردر كاشي‌ كاري‌ شده‌ قرار گرفته‌ است‌. پلان‌ بنا مربع ‌شكل‌ است‌ و در جبهه‌ بيروني‌ آن‌ نيز سه‌ اتاق‌ وجود دارد كه‌ در چهار ضلع‌ تكرار شده‌اند. مقبره‌ داراي‌ چهار درورودي‌ در چهار ضلع‌ است‌ كه‌ همه‌ آنها طاقي‌ شكل‌اند و بر سر در آنها كاشي ‌كاريهاي‌ زيبايي‌ به‌ چشم‌ مي‌خورد. در داخل‌ بنا سنگ‌ قبري‌ از سنگ‌ خارا وجود دارد.
آدرس :تویسرکان - روستاي آرتيمان

مسجد سلطاني واقع در استان همدان و شهر اسد آباد

مسجد سلطاني
اين‌ مسجد در محله‌ بازار اسدآباد واقع‌ شده‌ است‌. نقشه‌ اين‌ مسجد مستطيل‌ است‌ و بر روي‌ ديوار راهرو ورودي‌ آن‌ سنگ‌ قبري‌ از مرمر كرم‌ رنگ‌ با خط‌ كوفي‌ و پنج‌ سنگ‌ نوشته‌ به ‌شرح‌ زير نصب‌ شده‌ است‌: - فرمان‌ شاه‌ تهماسب‌ اول‌ صفوي‌ (۹۸۴-۹۳۰) به‌ تاريخ‌ ۹۷۲ ه.ق‌ درباره‌ بخشودگي‌ مالياتي‌. فرمان‌ شاه‌ تهماسب‌ اول‌ صفوي‌ به‌ تاريخ‌ ۹۷۲ ه.ق‌ درباره‌ تخفيف‌ ماليات‌ چارپايان‌ مردم‌ شيعه‌ مذهب‌ اسد آباد. فرمان‌ شاه‌عباس‌ اول‌ صفوي‌ - (۱۰۳۸-۹۹۶) به‌ تاريخ‌ ۱۰۲۶ ه.ق‌ در زمينه‌ «تخفيف‌ مالياتي‌». فرمان‌ شاه‌ صفي‌(۱۰۵۲-۱۰۳۸) به‌ تاريخ‌ ۱۰۴۶ ه.ق‌ در زمينه‌ بخشودگي‌ ماليات‌ و حقوق‌ ديواني‌ جماعت‌ كاوليان‌ و جماعت‌ هنديان‌ مشهور به‌ خطيران‌ و جماعت‌ ارانلو كه‌ در نواحي‌ نهاوند و اسدآباد و هرسين‌ و دينور و بيلاور و سنقر و گوراب‌ و ملاير و توابع‌ ساكن‌ بودند. كتيبه‌ تعمير بناي‌ مسجد جامع‌ اسد آباد به‌ فرمان‌ شاه‌ سليمان‌ صفوي‌(۱۱۰۵-۱۰۷۷) زير نظر حاجي‌ عليخان‌ زنگنه‌ و سركاري‌ اصلان‌ آقا و معماري‌ محمد طاهري‌ همداني‌ در تاريخ‌۱۰۹۷ ه.ق‌. سنگ‌ قبري‌ نيز از مرمر كرم‌ رنگ‌ به‌ خط‌ كوفي‌ در راهرو ورودي‌ اين‌ مسجد نصب‌ گرديده‌ است‌.
آدرس : محله بازار اسد آباد

خانه سيد جمال اسد آبادي واقع در استان همدان و شهر اسد آباد

خانه سيد جمال اسد آبادي
سيد جمال‌الدين‌ اسد آبادي‌، متفكر و مصلح‌ اجتماعي‌ شرقي‌ در سال‌ ۱۲۵۴ ه. ق‌ در اسد آباد همدان‌ بدنيا آمد و در پنجم‌ شوال‌ ۱۳۱۴ ه.ق‌ در استانبول‌ تركيه‌ مسموم‌ و مقتول ‌شد. به‌ يادبود سيد جمال‌ در منزل‌ مسكوني‌ قديمي‌ او در محله‌ اسد آباد كه‌ در نزديكي‌ امام‌زاده‌ احمد واقع‌ شده‌بنايي‌ ساخته‌اند تا خاطره‌اش‌ همواره‌ محفوظ‌ باشد.
آدرس :منزل‌ مسكوني‌ قديمي‌ او در محله‌ اسد آباد كه‌ در نزديكي‌ امام‌زاده‌ احمد واقع‌ شده‌

۱۳۹۰ شهریور ۳, پنجشنبه

مسجدجامع ساوه واقع در استان مركزي و شهر ساوه

http://kanooneiranian.blogspot.com/
مسجد جامع ساوه یکی از آثار ارزشمند دوره سلجوقی است که اوایل قرن ششم هجری همزمان با پیدایش شهر ساوه بنیان گردیده است. بنای مورد نظرگنجینه ای است از هنر نقاشی ،کاشی کاری وگچبری که وقوف بر جزئیات آن نیاز به بررسی وکاوش های د‏قیق اهل فن دارد. این مسجد مجلل و باشکوه مشتمل بر یک حیاط با گنبد، ایوان و یک مناره، چند شبستان،‏و محر اب قدیمی باکتبیه ای به خط کوفی و د‏و محر اب عصر صفوی باکتبیه خط ثلث است. همچنین این بنا شبستان ها یا دهلیزهای زیبای آجری دار دکه هر چشمه آن 50/3 متر عرض و02‏متر طول دارد. محراب کتیبه های متعدد عمودی و افقی دارد که سه جانب را فراگرفته و روی آن ها به خط ثلث وکوفی سوره هایی از قرآن مجید مانند سوره شریفه "قدر"،"اخلاص" و "جمعه" گچبری شده است. در ضلع غربی میانه شبستان ها نیز ایوان باشکوه رفیعی قرار دارد که در هر جانب آن حجره ای با درگاه تنگ وکوتاه تعبیه شده است و چنین به نظر می رسد که این حجره ها جایگاه استکان و منزلگاه کسانی بوده است که خسته از گرد راه و سفر می رسیدند و شبی را در جوار این مکان بیتوته می کردند. ‏مسجد جامع، گنبدی به قطر14 متر و ارتفاع 16 متر دارد که ارتفاع ساق یا گردنه گنبد آن 4 ‏متراست. ساق گنبد از درون با کاشی های زیبا یی آراسته شده که در موازات آن با خط بسیار نفیس و زیبایی کلمات بسم الله الرحمن الرحیم - لااله الا الله و علیه و توکلت و هو رب العرش العظیم نقش بسته است. وسعت محوطه مسجد42*42 ‏مترمربع است و در سه جانب آن، ساختمان ها، ایوان ها و شبستان ها قرار دارند. بیرون چهار دیواری مسجد، مناره ای با ارتفاع 14 مترو قطر50/3 متر وجود دارد که از نظر هنر معماری قابل توجه است. این بنا در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و از سوی سازمان های مربوطه مرمت می شود. شیوه معماری سلجوقی این مسجد از اشتهار خاصی برخوردار است و بازدیدکنندگان فراوانی از نقاط مختلف دارد.
آدرس :ساوه

آتشکده آتشکوه واقع در استان مركزي و شهر محلات

http://kanooneiranian.blogspot.com/
این آتشکده د‏ر نزدیکی روستای آتشکوه نیمور قرار دارد و تاریخ ایجاد آن به دوران ساسانیان مربوط است. بنای چهار طاقی آن شامل ستون های سنگی استوانه ای شکل است که بر روی هم استوار شده است. همچنین دارای اتاق های سرپوشیده و یک ایوان برای محل برافروختن آتش بوده است. بنای آتشکده نیمور تا قرن چهارم هجری سالم بوده است و ابن فقیه همدانی در آن زمان بنای نیمور را هم طراز ایوان کسری، قصر شیرین و معبدکنگاور دانسته و می نویسد: "هیچ بنایی از خشت وگل خوش منظرتر از بنای نمیور (نیمور) روستایی در ‏اصفهان نیست و در این بنا تصویرها و اخبار و پناهای شگفت انگیز‏است. محلی که این آتشکده در آن قرار دارد‏، منطقاً سرسبز و مشجری است. در نزدیکی این آتشکده درخت چنار بسیارکهنسالی قرار دارد که از ریشه آن چندین چنار تنومند دیگر سر بر آسمان کشیده است
آدرس :نزدیکی روستای آتشکوه نیمور

حمام چهار فصل واقع در استان مركزي و شهر اراك

http://kanooneiranian.blogspot.com/
حمام چهار فصل اراک به دوره قاجاریه تعلق د‏ارد. این بنا د‏ر دو قسمت مردانه و زنانه طراحی شده است. کاشی های به کار رفته درسربینه حمام و زیبایی پیچک های ستون های زیر سربینه و تقسیم بندی های قسمتهای مختلف حمام جلوه خاصی به آن داده است. این بنا پس از‏انجام تعمیرات توسط میراث فرهنگی به موزه تبدیل شده است.
آدرس :اراک

بقعه پیر مراد واقع در استان مركزي و شهر اراك

 بقعه پیر مراد
این بنا د‏ر روستای مراد آباد در 14 کیلومتری جنوب شرقی اراک قرار دارد ‏. طرح بیرونی بنا به شکل کثیرالاضاع منتظم است که بر هر ضلع آن طاقنمایی و بر فراز آن ها گنبدی از نوع د‏وپوش وجود د‏ارد. زمینه طاقنماها با خط بنایی به شیوه گره چینی با آجر تزئین شده است. ساختمان اصلی بقعه به قرن هفتم و هشتم هجری مربوط است.
آدرس :روستای مراد آباد در 14 کیلومتری جنوب شرقی اراک

امامزاده شاهزاده محمد و یوسف واقع در استان مركزي و شهر اراك

امامزاده شاهزاده محمد و یوسف
این آرامگاه در روستای شاهسواران اراک واقع شده است. در این محل ،دو بنا در نزدیکی یکد یگر وجود دارد که یکی مدفن شاهزاده محمد ودیگری، مدفن شاهزاده یوسف است. بقعه شاهزاده محمد، ازآ ثار قرن پنجم به نظر میرسد که از داخل و خارج به شکل برجی از تخته سنگ و گچ است که بعدأ از خارج روی آن را آجرپوش کرده اند. این بنا د‏ارای یک ورود‏ی د‏رگاه تنگ وکوتاه و یک دریچه نورگیر است. ‏مقبره یوسف بن موسی نیز از لحاظ سبک بنا، ابعاد، مرقد و حتی لوحه سنگی روی آن، با بنای شاهزاده محمد متشابه است، جز این که فاقد گنبد شلجمی است و با همان گنبد عرقچنی باستانی پوشیده است و ضریح ، رواق و الحاقات دیگری هم ندارد.
آدرس :روستای شاهسواران اراک

۱۳۹۰ شهریور ۱, سه‌شنبه

بقعه آقا سید حسین و بناهای همجوار مسجد مقبره منجم باشی واقع در استان گيلان و شهر لنگرود

بقعه آقا سید حسین و بناهای همجوار مسجد مقبره منجم باشی
این بقعه در شمال بازار لنگرود قرار دارد و متعلق به یکی از حکام کیایی است. زمان ساخت بقعه مربوط به دوره کیاییان است. این بنا شامل اتاق حرم و ایوان جانبی آن است. ازاره دیوارهای حرم و ایوان ها دارای کاشی کاری عصر تیموری صفوی و قاجار است. درهای بقعه از قدمت زیادی برخوردارند و دارای ککتیبه با ایات قرآنی و ادعیه هستند. تاریخ کتیبه کتیبه 1200 و 1272 ه ق را نشان می دهد. اتاق حرم دارای گنبد و ضریح مشبک است . بر دیوارهای ایوان دیوار نگاره های مذهبی از واقعه کربلا نقش بسته است. بر حاشیه بالای دیوار، اشعار گچ بری شده از مراثی محتشم کاشانی مشاهده می شود. بر روی سنگ مرمر حسینیه غربی اتاق حرم، خبر آتش سوزی شهر لنگرود و بازسازی بقعه ذکر شده است. مسجد شمالی بقعه نیز قدیمی است و دارای دری کتیبه ای به خط محمد حسین طالقانی به تاریخ 1277 ه ق است. در سقاخانه نیز کاشی عصر قاجار با تصاویر بزرگ واقعه کربلا به چشم می خورد. نقاشی کاشی ها از عبدالله نامی به تاریخ 1320 ه ق است.
آدرس :لنگرود- شمال بازار

قلعه رودخان واقع در استان گيلان و شهر فومن

این قلعه در 12 کیلومتری جنوب شرقی فومن و در دل جنگل های انبوه مناطق کوهستانی جای دارد. این قلعه که به سکسار و قلعه حسامی نیز شهرت دارد، از بزرگترین و باعظمت ترین دژهای نظامی گیلان و حتی ایران به شمار می آید و مساحت آن بالغ بر 50 هزار متر مربع است. این قلعه در ارتفاع 600 متری و در بلندترین نقطه کوه قرار دارد. با توجه به خاک برداری محوطه داخلی و بررسی پی بنا احتمالا این دژ به عصر ساسانی تعلق دارد و در زمان حکومت سلاحقه تجدید بنا شده است. از این رو قلعه رود خان را از قلاع اسماعیلیه به حساب می آورند. توجه به این که شهر فومن دورانی طولانی مرکز حکومت گیلان بیه پس از خاندان اسحاقوند بود، اهمیت این قلعه را بیشتر محسوس می دارد. رابینو درباره این قلعه نوشته است: سنگ نوشته ای که در آنجا وجود دارد نشان می دهد که این قلعه به نام حسامی برای اولین بار در سال 918 هجری (13-1512 میلادی) تا 921 (16-1515 م ) به فرمان سلطان حسام الدین امیر دباج بن امیر علاءالدین اسحقی مرمت گردیده است و این سنگ نوشته از کمال الدین محمد گیلانی است و منظومه آن خان احمد شیروانی و نوشته آن اثر ابن حسین الخراسانی است. هدایت خان هنگامی که بر ضد کرمیخان زند به شورش پرداخت شروع به تعمیر آنجا نمود و در آنجا اسلحه و مهمات قرار داد. این کنیبه چند سال پیش توسط یکی از کارشناسان میراث فرهنگی پیدا شد و امروز در گنجینه رشت نگه داری می شود. این قلعه از دو بخش تشکیل شده است: 1- ارگ یا محل اسکان حاکم و خانواده: ارگ یا شاه قلعه در دو طبقه و از آجر ساخته شده و در قسمت غربی این بنا واقع است. قلعه کلا دارای دو ارگ و 16 قراول خانه است. قراول خانه ها به صورت دو طبقه با نورگیر ها و روزن های متعدد بر محیط اطراف مسلط است. ورودی قلعه در سمت شمال جای دارد و در دو طرف آن دو برج عظیم سنگی دیده می شود. در گذشته چشمه آبی در داخل قلعه جاری بود که وت محاصره از آب آن استافده می شد. این چشمه پس از زلزله سال 1369 گیلان خشک شد. 2- قسمت نظامی یا قورخانه : در قسمت شرقی قلعه دورخان بناهایی مخروبه وجود دارد. در قسمت شمال و جنوب دیوارهای محصور کننده قلعه، برج های نگهبانی در فواصل مختلف به چشم می خورد. اتاق های هشت ضلعی که از آجر ساخته شده هنوز برفراز برج ها دیده می شود.دیوار های قلعه حدود 40 برج دیده بانی دارد. در این دیوارهای منافذ و ترکش هایی برای ریختن مواد مذاب و تیر اندازی نیز تعبیه شده بود. از وجوه جالب توجه در معماری قلعه رود خان، کاربرد طاق های جناقی و انواع مختلف آن و نیز طرح های آجر کاری و سنگ چینی است که نشان از دقت نظر سازندگان آن دارد. سازندگان قلعه از اصول پیشرفته علمی دفاع و حصار بندی کاملا آگاه بودند و به همین دلیل در طی قرون متمادی این قلعه در برابر تهاجم و یورش ها هرگز در مقابل دشمن سر تسلیم فرود نیاورده و نشانی از تخریب انسانی و حریق در آن به چشم نمی خورد. امروزه قسمت عمده ای از بنا در زیر قشری از پیچک ها پنهان شده و قلعه در هاله ای رمز آلود در دل جنگل سرسبز غنوده است.
آدرس :فومن - 12 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان در جنگلهای انبوه مناطق کوهستانی

خانه منجم باشی واقع در استان گيلان و شهر لنگرود

این خانه در فشکالی محله لنگرود، در شرق بازار شهر رو به روی اداره برق واقع است و در اوایل دوره قاجاریه ساخته شده است. سازندگان آن حاج آقا بزرگ منجم باشی و میرزا عبد الباقی و میرزا مهدی خان منجم باشی هستند. این بنا در دوره پهلوی مرمت شد. این بنا ابتدا به صورت مجومعه ساخته شده بود و امروزه از هم مجزا شده است. بنای اصلی پلانی مربع مستطیل و دارای دو اشکوب است. گچ بری های داخلی و بیرونی، کاشی کاری ازاره بیرونی . کف سرسرا و حوض همراه ایوان چوبی و اروسی های زیبا از تزئینات بنا هستند.
آدرس :فشکالی محله لنگرود در شرق بازار شهر روبه روی اداره برق

پل خشتی لنگرود واقع در استان گيلان و شهر لنگرود

http://kanooneiranian.blogspot.com/
بر اساس اطلاعات کتاب تاریخ خانی تا سال 912 ه ق در شهر لنگرود فقط پلی چوبی موجود بود. از این رو ساخت این پل را می توان به زمان حکام کیایی گیلان منسوب دانست. پل از یک سطح میانی و دو بخش جانبی شیب دار تشکیل شده و طول قسمت اول آن 10/15 متر و دو قسمت جانبی 10 الی 11 متر است. عرض پل در قسمت میانی و بین دو جان پناه 345 تا 350 سانتیمتر و عرض قسمت جان پناه هر یک 45 و ارتفاع آنها 35 سانتیمتر است. عرض گلی پل 430 سانتیمتر است. محل عبور عابر پیاده روی روی پل را در مرمت های اخیر با قلوه سنگ مفروش ساخته اند. پل دارای دو دهانه با طاق جناقی نسبتا کند است.دو فرورفتگی در پیشانی پل و در فاصله بین دو قوس قرار دارد. هر یک از قوس ها در سمت بیرونی دارای یک نوار آجر کاری به عرض 12 سانتیمتر است که حالتی تزئین و برجسته دارند. علاوه بر آن در کناره قوس ها آجرچینی خاصی نیز انجام شده و حاشیه ای به عرض 60 سانتیمتر را به وجود آورده است. پایه میانی قطور پل 4 عرض دارد و دو موج شکن یا سیل برگردان در دو طرف پل برای کاستن از فشار آب در ایام افزایش سطح آب تعبیه شده است. یک دهانه کوچک بین پایه میانی پل و یک طاق نمای جناقی بر بالای آن با عرض 50 سانتیمتر وجود دارد.
آدرس :شهر لنگرود

مسجد جامع لاهیجان واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

 مسجد جامع لاهیجان
این مسجد در ضلع شمال غربی میدان سردار جنگل ( چهار پادشاه) واقع شده و در دوره کیاییان بنا گردیده است. بنای اصلی مسجد در طول زمان دچار تغییرات بسیار شده ولی قسمت هایی از بقعه مانند ایوان، سردر و مناره از قدمت بنا خبر می دهند. سلطان محمد کیا در عید قربان 893 هجری در این مسجد نماز گذارده است. شبستان گنبد دار و بزرگ قسمت زنانه در طبقه دوم از عظمت بنا نشان دارد. ستون های قطور میانی در چند سال اخیر تغییر شکل یافته اند. ستون های قطور میانی در چند سال اخیر تغییر شکل یافته اندو فرمانی از سلطان حسین صفوی بر سنگ مرمر و با تاریخ 1106 هجری در ایوان سر در و کنار در ورودی نصب شده است. کاشی کاری ایوان در چند سال اخیر ایجاد شده است.

مسجد اکبریه واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

مسجد اکبریه
مسجد اکبریه در محله گابنه در شهر لاهیجان واقع شده و تاریخ ساخت آن مربوط به زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار است. ساخت این مسجد به دلیلی سعادت بدخواهان حاکم وقت لاهیجان به درباز شاهی و کاخ نامیدن این مسجد بدخواهان حاکم وقت لاهیجان به دربار شاهی و کاخ نامیدن این مسجد نیمه کاره رها شد. سنگ نبشته مرمری به خط نستعلیق که بر دیوار ضلع شرقی مسجد جای دارد، بانی مسجد را حاج علی اکبر لاهیجانی نامیده است. مسجد اکبریه از دو قسمت وضوخانه و شبستان تشکیل شده است. مساحت شبستان حدود 16 در 25 متر و دارای چهار فیلپای بزرگ میانی است که گنبد های پوشاننده سقف بر روی آنها استوار شده اند. ازاره دیوارها و فیلپاهای شبستان دارای کاشی کاری معرق هفت رنگ عصر قاجار است. ارتفاع ازاره از کف حدود 90 سانتیمتر و بقیه دیوار گچ کاری ساده است. در حاشیه و متن محراب نیز کاشی کاری همراه با خطوط نسخ و مزین به آیات قرآنی دیده می شود. ارتفاع گنبد های شبستان حدود یازده متر و گنبد های جانبی کاسه برگشته 30/9 متر است. نورگیری داخل ساختمان به وسیله پنجره های بزرگ سراسری شرق شبستان تامین می گردد. وضوخانه مسجد در دو طبقه ساخته شده و هر طبقه دارای هشت ستون میانی است. از وضوخانه طبقه همکف، سه در بزرگ چوبی به شبستان باز می شود. هر دو وضوخانه دارای پوشش گنبدی هستند. ارتفاع تک مناره یا گل دسته زیبای مسجد از سطح زمین 18 متر است. این گل دسته در گوشه شمال شرقی ساختمان مسجد واقع شده و دارای سقفی هرمی شکل با پوشش بیرونی از کاشی به رنگ آبی آسمانی، زرد،سیاه و سفید است. این مسجد احتمالا به عنوان مدرسه علوم دینی نیز مورد استفاده بود.
آدرس :محله گابنه در لاهیجان

حمام گلشن واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

حمام گلشن
بخشی از حمام گلشن لاهیجان با گسترش شهر سازی و لزوم احداث خیابان و میدان ویران شده است. بنای حمام پلان کثیر الاضلاع داشت و برای ساخت آن از آجر قرمز محلی، ساروج و گل آهک استفاده شده است. در تعمیرات اخیر پس از زلزله گیلان برای استحکام بنا از مصالح جدید استفاده شد. در سنگ کاری شده امروزی حمام در کوچه ای در ضلع جنوب آن واقع شده استو با گذر از ورودی به رخت کن می رسیم. طول رخت کن حدود 10 متر و در مست راست آن، اتاقکی در سطح پایین تر واقع شده که به گرمخانه معروف است. در شمال رخت کن، صحن حمام با ده ستون قرار دارد و وسیع ترین قسمت بنا به شمار می رود. کف گرمابه با موزاییک و ازاره دیوار های جانبی تا ارتفاع 180 سانتیمرت کاشی کاری جدید شده است. گنبد میانی در حدود 8 متر ارتفاع دارد و حباب هایی بر روی آن کار گذاشته شده که نور داخل حمام را تامین می نماید. در فواصل کاسه برگردان به ارتفاع حدود 5/3 متر، فضای فوقانی را مسقف می سازد. در شمال شرقی صحن دو هشتی وجود دارد. اضلاع مقابل هشتی ها حدود 5/4 متر و ارتفاع گنبد آنها 5/5 متر است. در ضمن در دیوا های هر ضلع طاق نماهایی به چشم می خورد. کانال کوچک با شیاری آب مصرف شده دوش ها را به صحن حمام هدایت می کند. در جنوب هشتی دوم خزانه یا مخزن آب گرم قرار دارد. در قسمت های مختلف حمام معمار با اسفاده از اسلوب های خاص و با انواع آجر چینی به مسقف کردن بنا همت گماشته است. گرمخانه یا فضای بالای صحن حمام در قسمت فوقانی ستون های هشت گانه میانی دارای کاربندی هشت و نیم هشت است. در بالای کاربندی ها گنبدی دیده می شود که فضای اصلی این قسمت را مسقف می سازد. این گنبد بزرگ ترین و بلند ترین گنبد در بنای فعلی حمام است. سقف چهار هشتی که دو به دو در شمال غربی و جنوب غربی بنای حمام واقع شده، گنبدی شکل است. خزانه یا مخزن آب گرم حمام نیز که بین هشتی ها قرار گرفته دارای گنبد با فیلپوش هایی در چهار کنج است.

تی تی کاروانسرا واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

تی تی کاروانسرا
این بنا بر مسیر راه کاروانی دیلمان به لاهیجان بر سر دو راهی رودخانه باباکوه و میثم رود احداث شده است. دارای حیاط مرکزی و ورودی هشتی مانند و دو ایوان در اطراف هشتی است. مصالح آن سنگ رودخانه ای، آجر و ملات گچ و ساروج است. این کاروانسار را تی تی خانم از منسوبان خاندان صفوی ساخته است.
آدرس :مسیر راه کاروانی دیلمان به لاهیجان- بر سر دو راهی رودخانه باباکوه و میثم رود

پل خشتی تجن گوکه واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

http://kanooneiranian.blogspot.com/
این پل در دهکده تجن گوکه از توابع لاهیجان قرار دارد و دارای دو چشمه با طاق جناقی است در پایه های میانی و جانبی پل اتاقک های کوچکی برای بیتوته کاروانیان احداث شده بود. طول پل 60 متر و عرض آن 25/4 و ارتفاع کلی آن بیش از 5/7 متر است. مصالح به کار رفته در این پل آجر، سنگ و ملات ساروج است. این پل در زمان قاجاریه ساخته شده است.
آدرس :دهکده تجن گوکه از توابع لاهیجان

بقعه میر شمس الدین واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

http://kanooneiranian.blogspot.com/
این بقعه در قسمت شمال غربی میدان شهدا در محله اردو بازار لاهیجان واقع شده و از بناهای دوره کیاییان است. این بنا شامل مجموعه بقعه مدخل شرقی و حسینیه است. بنای بقعه دارای اتاق میانی آرامگاه با سقف گنبدی است که در اطراف آن اتاق ها و ایوان قرار دارد. طول و عرض بقعه 5/15 در 5/15 متر است و در سمت شرق بقعه ایوانی با چهار فیلپای قطور دیده می شود. کاشی کاری ازاره ایوان و اتاق حرم مربوط به عصر قاجار است. پنجره های مشبک رنگارنگ و گوشواره های گچ بری شده و کتیبه های نستعلیق گنبد از دیگر تزئینات بنا هستند. اشعار گنبد در سال 1274 ه ق نوشته شده و از شاعری به نام گلشن است. صندوق چوبی بقعه دارای کتیبه ای به خط نسخ و نوشته محمد بن داوود کیا و واقف آن زنی به نام تیتی سلطان بود. تاریخ صندوق 1017 و 1018 هجری است.
آدرس :شمال غربی میدان شهدا در محله اردو بازار لاهیجان

بقعه شیخ زاهد گیلانی واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

http://kanooneiranian.blogspot.com/
این بقعه در قریه شیخانور یا شیخانه بر در 3 کیلومتری شرق لاهیجان در دامنه کوه و در میان مزارع سرسبز چای واقع شده است. و مدفن شیخ زاهد تاج الدین ابراهیم گیلانی از معاریف و دراویش بزرگ از اساتید شیخ صفی الدین اردبیلی است. شیخ زاهد در سال 711 ه ق فوت نمود، بعد ها به سال 92 ه ق سلطان حیدر صفوی به سبب خوابی که دیده بود با معماران و نجارانی که از شهر شیروان با کشتی به گیلان منتقل شده بودند این بنا را ساخت و جسد شیخ را به آنجا منتقل کرد. بنای بقعه با دو اتاق مربع و مستطیل شکل در کنار هم قرار گرفته اند در کنار اتاق ها در سمت شمال ایوان طویلی با 7 فیلپا در شرق حرم ایوانی با 6 فیلپا در حاشیه و قسمت جنوبی همین اتاق نیز ایوان دیگری با 6 فیلپا دیده می شود. ازاره دیواره ایوانها تا ارتفاع 115 سانتی متر با کاشی کاری هفت رنگ عصر قاجار تزئین شده است. طاقچه هایی که با طاق جناقی در قسمتهای مختلف ایوان به چشم می خورد. بر روی صندوق پوشاننده قبر تاریخ 822 ه ق و نام سید رضی بن مهدی باشکجانی دیده می شود. دو قبر در این اتاق و دو قبر دیگر در اتاق دوم جای گرفته که آنها را به غلام شیخ و نیز یکی از فرزندان تیمور نسبت می دهند. کف اتاق حرم کاشی کاری است. ازاره دیوار اتاق آرامگاه تا ارتفاع 143 سانتی متر با کاشی هایی که با ابعاد 12 سانتی متر منقوش به نقش گل و بوته زرد و آبی تزئین شده است. از زیباترین قسمت بنا باید به گنبد حرمی و هشت ترک اشاره کرد. که شیب تند آن بدلیل عبور سریع آب باران تهیه شده و سطح حره را با کاشی کاری زرد و آبی، سفید وسیاه با نقوش هندسی و گلدار پوشاننده اند. اطراف گنبد و دیگر نقاط بنا را با سفال پوشش داده اند.
آدرس :3 کیلومتری شرق لاهیجان در دامنه کوه

۱۳۹۰ مرداد ۳۱, دوشنبه

بقعه چهار پادشاهان ( چهار اولیا) واقع در استان گيلان و شهر لاهيجان

http://kanooneiranian.blogspot.com/
بقعه چهار پادشاهان در لاهیجان از مجموعه از مقابر و مسجد متصل به آن شکل گرفته است. این مجموعه مرکب از اتاق هایی در کنار یکدیگر و ایوانی است که در سمت شمالی اتاق ها و به موازات آنها کشیده شده است.قدیمی ترین مقبره این مجموعه متعلق به سید خورکیا یا خرم کیا است. بقعه مقابر پس از جنگ سال 791 ه ق در رشت که به کشته شدن چند تن از حکام کیایی منجر شده به این محل انتقال و در جوار قبر قدیمی مدفون شده اند علت نامگذاری امروزی بنا به این دلیل است که این مقابر را به سید خورکیا سید علی کیا سید رضی کیا و سید یحیی کیا نسبت می دهند. البته مقبره فرد اخیر بصورت مجزا و در بنای دیگری واقع در شرق بنای اصلی دفن شده است. این بنا با تعمیرات اخیر شکل جدیدی یافته است. از وجوه زیبایی این بنای به ظاهر ساده که دارای بامی سفالی است باید به صندوق های چوبی قبرها اشاره کرد که هر یک در نوع خود اوج هنر منبت کاری و گره چینی است غیر از صندوق های چینی این مقابر که با آیات قرآنی و گره چینی آراسته شده اند باید ذکری نیز از درهای چوبی وقدیمی این بقعه کرد. سازندگان درها و نیز خوشنویسان آنها هنرمندانی بنامی چون علی نجار التبریزی، عبد الکاتب خواجکی کرمانی، محمد بن داوود کیا و حسن بن علی الصاحی الجیلانی بوده اند. در حاشیه بالای ایوان اشعاری از ترجیع بند محتشم کاشانی در رسای سالار شهیدان به خط نستعلیق و به صورت گچ بری بر جسته دیده می شود. نقاشی دیواری بنا نیز بسیار دیدینی است این نقاشی ها اطراف اتاق سید خور کیا را با صحنه رزم گاه کربلا و سواران آراسته اند. کاشی کاری آزاره ایوان و فیلپاهای حاشیه ایوان که دارای کاشی های هفت رنگ و نقوش گل و مرغ است از دیگر قسمتهای دیدنی این بقعه به شمار می رود. این بنا با توجه به کتیبه های موجود روی صندوق و در ها به قرن هفت تا 9 هجری منسوب شده اند و در کنار بقعه میر شمس الدین از بقاع معتبر لاهیجان به شمار می آید.
آدرس :لاهیجان

مناره آجری گسکر (مناره بازار) واقع در استان گيلان و شهر صومعه سرا

http://kanooneiranian.blogspot.com/
این مناره دوره سلجوقی بر سر راه دهکده جاده کنار به مناره بازار در شهرستان صومعه سرا واقع و از آجر ملات گچ ساخته شده است. در داخل مناره ستونی نگه دارنده قرار دارد که پلکان مارپیچ داخلی به دور آن می چرخد. محیط مناره در سطح زمین 19 متر، قطر آن در پایین 7 متر و در بالا 35/2 قسمت فوقانی آن تخریب شد. در رویات محلی، ساخت بنا را به چهل گوش چمنی داده اند. آدرس :صومعه سرا- سر راه دهکده جاده کنار به مناره بازار در شهرستان

چراغعلی تپه ( مارلیک ) واقع در استان گيلان و شهر رودبار

http://kanooneiranian.blogspot.com/
در پاییز سال 1340 ش هیاتی به سرپرستی دکتر عزت اله نگهبان جهت بررسی و تحقیق عازم مناطق رحمت آباد رودبار شد. این حفاری که به مدت 14 ماه از پاییز 1340 تا آخر پاییز 1340 ادامه داشت، منجر به پیدایش 53 آرامگاه به طور منظم و راکنده در سطح تپه گردید. این حفاری که آثار و اشیای ارزنده و نادری از خلال آن به دست آمد، خبر از سکونت اقوامی می داد که از ثروت بیکرانی برخوردار بودند. کیفیت هنری و صنعتی این آثار بیان گر وجود یک مکتب والای هنری و صنعتی در روزگار باستان در این منطقه از کشور ما بود که قدمت آن به حدود سه هزار سال پیش یعنی اواخر هزاره دوم و اوایل هزاره اول پیش از میلاد مسیح می رسید. قبور و آرامگاه مکشوفه از مارلیک عموما از سنگ و گل ساخته شده است. برای ایجاد این آرامگاه ها از تخته سنگ های بزرگ طبیعی که در سطح تپه وجود داشت، استفاده شده و فاصله این تخته سنگ ها به وسیله دیوار هایی که از سنگ شکسته و گل به وجود آمده مسدود گردیده است. بدین ترتیب محفظه بزرگی که فاقد شکل منظم هندسی بود، به وجود آمد که به عنوان آرامگاه مورد استفاده قرار گرفت. در بعضی قسمت های آرامگاه ها از سنگ های زرد رنگی استفاده شده که از 15 کیلومتری و از دره گوهررود به این محل انتقال یافته اند. عموما اجساد را با لباس رسمی و تزئینات کامل بر روی تخته سنگ و به پهلو قرار می داده اند در این حالت زانوان اندکی خمیده بود. همراه مردگان ظروف تشریفات مذهبی، مجسمه ها، زیور آلات، اسلحه، ابزار و ادوات آشپزخانه،مدل و نمونه ادوات مختلف و اسباب بازی کودکان دفن می شد. این امر نمایان گر هویت و حرفه صاحب آرامگاه و نیز معرف عقاید مذهبی اقوام ساکن در محل بود. دکتر نگهبان ساکنان این منطقه را از اقوام هند و اروپایی احتمالا قوم باستانی ماردها اردها دانسته که پیشقدمان آنها در نیمه هزاره دوم ق م به این منطقه وارد شده و در دامنه شمالی جبال البرز و کرانه های جنوبی دریای مازندران مستقر گردیده اند. وی دوره سکونت ماردها را دو یا سه قرن و احتمالا از قرن چهاردهم تا دهم ق قم می داند و معتقد است که در پایان این دوره اقوام مزبور به سمت سیلک کاشان رفته و همزمان با دوره سیلک B در انجا ساکن بوده اند. خروج ناگهانی اقوام ساکن مارلیک احتمالا بر اثر حمله ناگهانی اقوام مهاجم و به احتمال قوی آشوری ها صورت گرفته و موجب مهاجرت ماردها به سمت مشرق شده است. در حفاری های مارلیک از نمونه اشیایی که به تعداد زیادی به دست آمده می توان به آثار فلزی اشاره داشت. آثار و اشیای فلزی از جمله ظروف مکشوفه از مارلیک به چند دسته از ظروف زرین سیمین و مفرغی تقسیم شده اند. دکتر نگهبان ظروف زرین را به چهار دسته تقسیم می نماید. بررسی جزیی این ظروف با توجه به اهمیت فوق العاده آنها در این مبحث نمی گنجد، اما به دلیل شهرت جهانی برخی از ظروف حاصل از این کاوش ها به شرح مختصر آنها می پردازیم. جام طلایی مارلیک: جام طلایی مارلیک به ارتفاع 5/17 سانتیمتر و قطر دهانه فشرده 14 سانتیمرت از آرامگاه شماره 26 کشف شده است. این جام از فلز طلای نسبتا خالص و از خاصیت فرم گیری و شکل پذیری بالایی برخوردار است. این جام از زیباترین جام های مکشوفه از مارلیک می باشد و بر روی آن چهار گاو بالدار نقش شده اند که هر جفت از گاو ها به طور قرینه در حال بالا رفتن از یک درخت تزئینی شبیه نخل هستند. قسمت بالایی بدن رفتن از یک درخت تزئینی شبیه نخل هستند. قسمت بالایی بدن و سر حیوانات به صورت برجسته نقش شده است. این حیوانات خیالی پاهای جلویی را بلند کرده و بر شاخه های درخت تکیه داده و روی دو پای عقب ایستاده اند. در ساخت این ظرف نهایت مهارت هنر چکش کاری و قلم زنی قابل مشاهده است. قسمت های خالی صحنه و حاشیه های بالایی نزدیک لبه و قسمت حاسیه نزدیک به کف با تزئینات زنجیره ای آراسته شده و در کف یک ظرف یک ترنج هندسی در نهایت زیابیی و شکوه جای دارد. جام طلای افسانه حیات: ظرف مشهور دیگری که از مارلیک به دست آمده و از شهرت خاصی برخوردار است. جام طلایی با نقش داستان افسانه حیات با زندگی است. این جام 20 سانتیمتر ارتفاع دارد و قطر دهانه آن 14 سانتیمتراست. بدنه جام ظرافت و نازکی خاصی دارد و در ساخت آن از طلای نسبتا نرمی استفاده شده است. در لبه ظرف برای استحکام بیشتر حالت نوار مفتولی ایجاد کرده اند. این ظرف به علت فشار خاک تا حدی فشرده شده و از حالت اولیه برخوردار نیست. بر روی این جام در چهار ردیف اشکالی ترسیم شده که نقوش هر ردیف با تکرار در دورادور ظرف، تمامی صحنه را پر کرده است. تصویر ردیف پایین نشانگر یک بز کوهی در حال شیر دادن به نوزادش است. در ردیف دوم دوران بلوغ بز نوزاد تصویر شده که با نهادن دو پای جلویی بر روی درخت و ایستادن بر پاهای عقبی در حال خوردن برگ های یک نخل تزیینی است. صحنه ای که در ردیف سوم تکرار شده نمیش یک گراز وحشی است که شش بار دور ظرف نقش شده است. در فاصله هر دو گراز از بالای سر حیوان یک پرنده که احتمالا لاشخور است، دیده می شود. در بالاترین صحنه قسمت مرگ بز کوهی و دریده شدن لاشه او توسط لاشخور ها به نمایش گذارده شده است. بالای سر دو لاشخوری که رو به روی هم قرار گرفته و در حال خوردن جسد بز کوهی هستند. موجودی شبیه پرنده در مقابل درخت کوچکی به حالت چمباتمه دیده می شود. تسلسل وقایع از حیات تا ممات به طرز زیبایی بر این جام نقش بسته و وقایع زندگی و خاتمه حیات یک موجود به صورت داستانی که بر پرده نقش بندد، تصویر شده است. ظرافت و دقتی که در آرایه جزییات این نقوش به کار بسته شده، شایان کمال توجه است. ظروف دیگری نظیر کاسه زرین با نقش رب النوع جام زرین با سیمرغ و گاو بالدار، جام طلای مارلیک با نقش گار بالدار و درخت تزئینی، کاسه زرین با نقش عقاب و قوچ، فنجان طلا با نقش بز کوهی در حالت آرمیدن جام تزئینی اسب شاخدار و همچنینجام سیمین با نقش سردار در حال رام نمودن پلنگ و بز کوهی جام نقره با نقش کوزن در حال چهش به همراه ظروف ظریف مفرغی از دیگر نمونه های جالب توجهی هستند که هر یک به تنهایی در خور تحقیقات علمی مفصل است
آدرس :مناطق رحمت آباد رودبار