کانون ایرانیان: January 2013
کانون ایرانیان

۱۳۹۱ دی ۱۸, دوشنبه

تصویر > مسجد كبود گنبد


مسجد كبود گنبد مسجدی‌ بسیار زیبا است‌ كه‌ در کنار کاخ خورشید بنا شده است . این مسجد ظاهرا در عهد سلجوقیان‌ احداث‌ شده‌ و نادر شاه‌ افشار آن‌ را مرمت‌ نموده‌ و اتاق‌ها و ایوان‌هایی‌ بر آن‌ افزوده‌ است‌. گنبد آسمانی‌ رنگ‌ این‌ مسجد دارای‌ دو پوشش‌ است‌ و بر كاشی‌های‌ باقیمانده‌ بر آن‌ نام‌ علی‌(ع‌) تكرار شده‌ است‌. حاشیه‌هایی‌ پهن‌ از كاشی‌ فیروزه‌ای‌ نیز در زیر قوس‌ گنبد وجود دارد كه‌ سوره‌هایی‌ از قرآن‌ به‌ گونه‌ای‌ زیبا و جالب‌ توجه‌ بر آن‌ نگاشته‌ شده‌ است‌.

هنرهاي صخره اي ماقبل تاريخي ايران

هنرهاي صخره اي ماقبل تاريخي ايران
فرستنده: محمد ناصری فرد
نقش روي سفالينه هاي مكشوفه در ايران اغلب بر گرفته از نقوش سنگ نگاره هاست (بزكوهي) از نظر طرح و مضمون يك نواخت است و نشان از پيوستگي هنرسنگ (نشلج كاشان، 9000 ق.م) و هنرسفال (سيلك كاشان، 3500 ق.م ) از ادوار كهن در ايران باستان دارد.

۱۳۹۱ دی ۱۳, چهارشنبه

روستای شمشیر

روستای زیبای شمشیر از روستاهای توریستی و تاریخی شهرستان پاوه در 5 کیلومتری این شهرستان و نرسیده به آن می باشد این روستا علاوه بر محصور شدن در دل باغ های گردو و توت در دامنه کوه شاهو و قله 3390 متری زاولی می باشد و دارای چشمه پر آب شارا است.
این روستا به جافی تکلم می نمایند و لباس و پوشش آنان کردی است.
شش میر نامی است که مرد این روستا نام شمشیر را از آن مشتق می دانند این روستا دارای دخمه ها و غارهای دست ساز فروانی بوده که در ارتفاعات آن قرار دارد پاییز این روستا به علت وجود درختان فروان دیدنی است

روستای دشه

روستای دشه یا دژه که یکی از روستای تاریخی و فرهنگی شهرستان پاوه در 5 کیلومتری پاوه قرار دارد ویژگیهای این روستا از نظر بافت معماری و موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد بوده و در حصار کوه بلند آتشکده یا آتشگاه که مکانی تاریخی است و روبروی دخمه های حفاری شده در دل صخره های کوهستانی روستا قرار دارد این روستا داری آبشاری بسیار زیبا بوده و چشمه پر آب هانه کوهان که یکی از شاهکارهای خلقت است در پایین این روستا قرار دارد منطقه تاریخی قلعه پاسگاه و بقایای به جا مانده از معماری کهن اماکن متبرکه و آتشکده در کوه های این روستا به جای مانده است این روستا با معماری پله کانی و کوچه های دالانی زیبایی خاصی دارد