کانون ایرانیان: تنها شهر بی كولر ایران
کانون ایرانیان

۱۳۹۰ مرداد ۲۱, جمعه

تنها شهر بی كولر ایران


سال‌هاست مردم کشورمان، شهرستان چالدران را به عنوان شهر بی‌كولر می‌شناسند چراكه واقع شدن در دامنه سلسله جبال زاگرس كه آن را از شمال تا جنوب چون نگینی دربرگرفته است، هوای خنكی را بر مردم این شهرستان رقم زده است.
علی رادمنش یکی از شهروندان چالدران می گوید: در سالهای گذشته و بر اساس شرایط هوایی حاکم بر آسمان شهرستان، در این مواقع سال وقتی بیرون از خانه می‌رفتیم تعداد کمی از شهروندان را می‌دیدیم که اوقات فراغت خود را در بیرون از منزل‌هایشان به سر می‌برند.
تنها شهر بي كولر ایران
او ادامه می دهد: اگرچه در روزهای اخیر آب و هوای شهرستانمان گرمای بی‌سابقه‌ای را در مقایسه با میزان دمای گذشته‌اش تجربه می‌کند، اما اکنون هم چهره این شهر دارای زیبایی‌هایی وصف نشدنی است.
مطبوع بودن دمای هوای شهرستان چالدران در طول تاریخ به گونه‌ای بوده است که فروشندگان مجاز لوازم خانگی این شهرستان نیز می ‌گویند در سابقه 40 یا 50 ساله خود تا بحال فروش کولر را در این شهرستان ندیده‌اند.
تنها شهر بي كولر ایران
امین ولی‌زاده یکی از فروشندگان لوازم خانگی در شهرستان چالدران هم می گوید: من در طی 25 سال سابقه فروشندگی خود و با توجه به ارتباط هایی که با سایر فروشندگان داشته‌ام هرگز مشاهده نکرده‌ام که در فروشگاه‌های این شهرستان اقدام به فروش کولر کنند. سیستم‌های خنک کننده این شهرستان فقط پنکه است که آن هم فقط در زمان‌هایی استفاده می‌شود که دمای هوا بالا رود یعنی فقط در بعداز ظهرها آن هم نه در تمام ایام.
تنها شهر بي كولر ایران
بد نیست بدانید که در سال های گذشته این شهرستان تا حدی دارای هوای معتدل و مطبوعی بود که مردم این شهرستان در هوای گرم فصل تابستان به جای استفاده از پارکها و یا فضاهای سبز ترجیح می دادند در خانه‌های خود بمانند.
البته تعطیلات امسال با توجه به شرایط آب و هوایی حاکم بر کشور، این ویژگی منحصر به فرد طی گرمای چند روز اخیر در چالدران دچار تغییر شده و مردم را وادار به خروج از خانه‌های خود می‌کند و یا شهروندان را به تهیه دستگاه‌های خنک کننده مجبور کرده است.
تنها شهر بي كولر ایران
یکی از دلایل این گرمی هوای شهرستان از بین رفتن پوشش گیاهی بر اثر سیل‌های اخیر در شهرستان چالدران است. متاسفانه هر سال به علت وقوع پدیده سیل بیش از 4میلیون مترمكعب خاك در هر هكتار از اراضی و مراتع این شهرستان از بین می‌رود.

4 نظرات:

 • زاگرس کحا؟ چالدران کحا؟

  ۲۱ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۱۷:۱۱

 • برو سرعین ببین کولر پیدا میکنی یا نه.

  ۲۱ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۱۷:۳۶

 • از چالدران که در شمال غربی ترین نقطه استان آذربایجان قرار دارد تا ابتدای کوه های زاگرس در کردستان حدود 400 کیلومتر فاصله است. بد نیست در باره ارتفاع، مشخصات دقیق آب و هوایی و موقعیت طول و عرض جغرافیایی چالدران بنویسید. واژه هایی مانند گرم، سرد، گرمی و سردی و هوای گرم و خشک و از این گونه لغات دیگر مفهوم دقیقی ندارد.

  ۲۵ مرداد ۱۳۹۰، ساعت ۱۴:۱۲

 • dostane khobam be jaye irad gereftan matalebe jadidtar eraea bedin k hame estefade konan
  masalan : khali kardane kelisaye chaldoran be bahaneye sakhte filme (
  CHALDORAN)
  kiya bodan ?
  key etefagh oftade?
  chiya bordan?
  va .......

  ۴ شهریور ۱۳۹۰، ساعت ۱۳:۵۰

ارسال یک نظر