کانون ایرانیان: عکس» مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه
کانون ایرانیان

۱۳۸۹ دی ۲۲, چهارشنبه

عکس» مقبره ی بابا یادگار در استان کرمانشاه

http://kanooneiranian.blogspot.com/
http://kanooneiranian.blogspot.com/
یکی از بقاع متبرک اهل حق بقعه ی معروف به بابا یادگار در قریه ی بان زرده نزدیک قلعه ی معروف یزد گردیست . هویت حقیقی بابا یادگار مانند دیگر مشایخ اهل حق به تحقیق معلوم نیست .

مقبره ی بابا یادگار تقریبا در 45 کیلومتری شهرستان سرپل زهاب و در یک منطقه ی بسیار زیبا و دلنشین بنام ریجاب قرار دارد .
این مکان یکی از مکان های مذهب اهل حق می باشد و همه روزه مردان و زنان اهل حق این دیار و شهرستان های استان برای زیارت راهی این مکان می شوند و در آنجا علاوه بر انجام مراسم های مذهبی خویش به توزیع نذورات خود مشغول می شوند .
همان گونه که ذکر شد این مکان در یک محل بسیار زیبا و کوهستانی قرار دارد که دیدن منظره ی طبیعی آن خالی از لطف نیست .
در این مکان ودر دل کوهستان های زاگرس چشمه هایی با آب گوارا وجود دارد که در نزد مردمان اهل حق مقدس می باشند .
این مکان زیبا و دلنشین در فصل بهار و تابستان پذیرای مهمانان عزیز و گرامی استان و استانهای همجوار می باشد .
اگر به این منطقه سفر داشتید حتما از این مکان دیدن کنید .
گفته می ‌شود بابا یادگار از مادری به نام " داده سارا " در سده هشتم هجری متولد شده و در هنگام جوانی بنا به دستور سلطان اسحاق برای گسترش آیین یارسان به هندوستان و پاکستان رهسپار شده است . بابا یادگار چون متاهل نشده تا اولادی داشته باشد از این رو دو نفر از یارانش به نام خیال و وصال به سمت " پیر " بر مریدانش ، جانشین خود گردانید و سادات خاندان بابایادگار از نسل آن دو نفرند . دشمنان یارسان بابایادگار را کشتند و او را در جایی به نام " سرانه " در پیرامون کوه دالاهو کرمانشاه به خاک سپردند که آن دیار اکنون به نام بابا یادگار معروف است . بابایادگار را به نام " یار زرده بام " هم می ‌خوانند و از او مجموعه‌ ی اشعاری به نام " زلال زلال " به جای مانده است .

2 نظرات:

 • دست شمادرد نکنه من هم سال ها قبل به این مکان رفته ام و حتی یک شب آنجا ماندیم. واقعاً درباده بابا یادگار هرچی توضیح داد کافی نیست. باید رفت و دید. مهربانی و لطف مردم اهل حق و زوار آنجا هم جای خوددارد بخصوص نذری هایشان به نام نواله که گوشت خروس و برنج سفید را لقمه کرده اند.

  ۲۴ دی ۱۳۸۹، ساعت ۱:۱۲

 • حاشیه داشت
  اصل رو به فرع نفروووووش
  !!!!!!
  اگه می فهمیدی

  ۲۴ دی ۱۳۸۹، ساعت ۲۰:۳۰

ارسال یک نظر