کانون ایرانیان: قلعه چالشتر در استان چهار محال و بختیاری
کانون ایرانیان

۱۳۸۹ بهمن ۲۳, شنبه

قلعه چالشتر در استان چهار محال و بختیاری

http://kanooneiranian.blogspot.com/
http://kanooneiranian.blogspot.com/
قلعه چالشتر اثری باشکوه از نظر معماری و هنری حجاری در ایران ، در پنج کیلومتری شهرکرد قرار دارد .
قلعه چالشتر در استان چهار محال و بختیاری تلفیقی از معماری دوران قاجار در ایران با معماری اروپایی است ، با ستون هایی ایستاده از سنگ خود نمایی می ‌کند . این قلعه در منطقه چالشتر واقع شده که در دوره صفویه مرکز حکمرانی چهار محالی ‌ها بوده که به وسیله کلانتران روستا ها و مناطق تحت سیطره خود را کنترل می کردند و پس از انتصاب حسین قلی ‌خان به عنوان ایلخان بختیاری ، در اواسط حکومت ناصر الدین شاه ، حکمرانان این منطقه از حاکمیت بر چالشتر خلع و تنها به زمین داران بزرگ تبدیل شدند . مجموعه تاریخی چالشتر شامل سردر سنگی ، خان‌ نشین ، اندرونی ، حمام ، انبار ها و اصطبل ها است . قلعه عیانی و خان ‌نشین این مجموعه تاریخی دارای ۳۸ ستون سنگی با سر در و ایوان می ‌باشد .
این قلعه شامل نقوش افسانه ‌ای و اسطوره‌ ای ، زندگی روزمره ، گل و گیاه ،گل و گلدان ، گل و مرغ ، نقوش پیچش گیاهی و نقوش فرشته است . این نقوش به صورت ماهرانه و زیبا خلق شده و در برخی موارد به صورت برجسته حجاری شده است .دراین مجموعه قلعه ، اندرونی با یک دالان به ‌قسمت خان‌ نشین ارتباط داشته و ایوان آن دارای ۱۰ستون سنگی است .
اتاق های این مجموعه قلعه نیز با نقوشی به سبک نقاشی لندنی که تلفیقی از هنر نقاشی ایرانی و غربی است ، مزین است . که این سبک نقاشی در دوره قاجار به اوج خود می‌ رسد شامل نقوش گل و گلدان ، افسانه لیلی ومجنون و نقوش اسلامی شامل یوسف و زلیخا به همراه خط نوشته‌ ای از آیات قرآن است . در بخشی از سر درهای این مجموعه قلعه ، همچنین معماری سنتوری که‌ به صورت مثلثی شکل بانقوشی به سبک شیر و شکر است ، به چشم می ‌خورد . حمام قلعه تاریخی چالشتر نیز مزین به کاشی‌ آبی فیروزه‌ ای و سفید سربی بوده است . سقف اندرونی این قلعه به صورت قاب هایی از چوب گردو است و در ها و پنجره‌ های اتاق های این مجموعه ‌نیز از جنس چوب گردو به صورت گره چینی شده می ‌باشد . این مجموعه قلعه دارای پنج ایوان است و پنج اتاق نیز در اندرونی آن وجود دارد و در مجموع دارای ۴۰ ستون است .

مدیر پایگاه قلاع تاریخی چهار محال و بختیاری معتقداست : مجموعه قلعه تاریخی چالشتر که به " قلعه خانی " مشهور می‌باشد ،در ۱۱۰سال پیش در چالشتر احداث و بنا شده است .

" اردشیر آخوندی " درگفت و گو با ایرنا افزود : در یکی ‌از سرستون های سنگی این مجموعه قلعه ، تاریخ ساخت آن را به سال ۱۳۲۱هجری قمری حک کرده ‌اند .

0 نظرات:

ارسال یک نظر