کانون ایرانیان: قلعه پور اشرف یا قلعه شیخ ماخو در شیخ مکان در استان ایلام
کانون ایرانیان

۱۳۸۹ بهمن ۲۳, شنبه

قلعه پور اشرف یا قلعه شیخ ماخو در شیخ مکان در استان ایلام

http://kanooneiranian.blogspot.com/
http://kanooneiranian.blogspot.com/
قلعه پور اشرف ، در 6 کیلومتری ضلع جنوب شرقی شهرستان دره شهر در روستای شیخ مکان در استان ایلام قرار گرفته است . این بنای تاریخی مربوط به دوره قاجاریه است . مطابق سنگ نوشته نصب شده بر دیوار ورودی قلعه ، در سال 1335 هجری قمری ، در این منطقه از دره شهر ساخته شده است .
قلعه دارای سه طبقه به همراه زیرزمین و پنج برج دیده بانی و ۳۰ اتاق در سال ۱۳۳۰ ه.ق به دستور امیر تیمور خان و توسط محمدخان پوراشرف ساخته شده است . در راس و در وسط ضلع غربی ، یعنی در محل واقع شدن برجهای دیده بانی ، به فواصل یکسان از برج ، محل هایی بصورت تیرکش وجود دارد که نشانه استفاده نظامی از قلعه در ادوار پیشین است .
نمای بیرون قلعه با ملاتی از گچ و خاک ، اندودکاری شده و نمای داخلی اتاق‌ ها با استفاده از گچ سفیدکاری شده است . بیشترین مصالح بکار رفته در اسکلت بنا ، قلوه سنگ و در مواردی از آجر جهت تزیین از جمله سر در ورودی و نیز برجستگی ‌های روی دیوار استفاده شده است .
در مدخل شمالی قلعه نه سطر شعر روی سنگی نوشته شده که زمان تعمیر ساختمان در آن ذکر شده است . در ساخت بنا از انواع قوس‌ های باربر و تزیینی استفاده گردیده و در وسط قلعه دو حوض بزرگ وجود داشته که آب مورد نیاز آن از رودخانه حاشیه بنا تامین می‌ شده است . آب رودخانه از طریق کانالی از رودخانه منشعب شده پس از گذر از میان روستا از ضلع جنوبی به حوض داخل صحن قلعه آمده و از سمت دیگر بنا خارج می ‌گردد . آب جهت استحمام از طریق کانالی دیگر و بصورت مجزا از سمت جنوبی وارد آب انبار حمام گردیده و از طریق کانال هایی که در کف و دیوار های باربر حمام تعبیه گردیده به داخل چندین حوض می‌ ریزد .
از دیگر قسمت‌ های قلعه می‌ توان به سیاه چال در ضلع شرقی بنا ، پله ‌های 2/1 در گردش به پشت بام ، انبار و محل‌ های جمع ‌آوری غلات ، آشپزخانه ، اسطبل در طبقه همکف و خارج از بنا ، چاه آب آشامیدنی در داخل صحن قلعه و تراس مفروش ده با لاشه سنگ در جلوی ضلع جنوبی قلعه اشاره کرد .

آدرس : در شش کیلومتری ضلع جنوب شرقی شهر دره شهر در روستای شیخ مکان

fa.wikipedia.org ، dpp.irib.ir ، ilam-manjal.blogfa.com

0 نظرات:

ارسال یک نظر