کانون ایرانیان: قلعه توت در استان ایلام
کانون ایرانیان

۱۳۸۹ بهمن ۲۳, شنبه

قلعه توت در استان ایلام

قلعه یا دژ توت در ناحیه جنوب روستای بانقلان قرار دارد که از توابع شهر ایلام است . این قلعه در میان کشتزار ها و باغ های کشاورزی و بر فراز یک تپه باستانی از گذشته بر جای مانده است و به نام قلعه توت معروف است . آثار تخریب شده قلعه توت بر فراز تپه باستانی قلعه توت ملاحظه می شود . ارتفاع تپه از سطح زمین‌ های اطراف حدود 15 متر اندازه گیری شده است . امروز در بنای این قلعه پلان مشخصی دیده نمی شود . بخش عمده بنا بر اثر فرسایش و تخریب تدریجی از بین رفته است . سنگ بکار رفته در معماری قلعه ، به تدریج برای حصار‌ کشی باغ ها و مزارع کشاورزی پیرامون انتقال داده شده که همین مساله موجب شده تا از معماری قلعه اثری باقی نماند اما این اثر به عنوان یک تپه باستانی قابل مطالعه است .

بر اساس اثر محمودیان (1383) ، در تپه تکه های متراکم سفال و ابزار های سنگی دیده می شود . سفال های بدست آمده همگی بدون لعاب بوده و اکثرا دارای پوشش گلی نخودی و آجری است . پخت سفال ها ناقص بوده و از مواد گیاهی شن و ماسه برای شاموت آنها استفاده شده است . اکثر سفال ها از نوع سفال های خشن خمره ای ، چرخ ساز و دارای تزیینات افزوده دور کمر یا روی شانه ظروف هستند .

به گفته محمودیان (1383) ، در سطح تپه و در گوشه جنوب شرقی آن ، توده‌ای از قلوه سنگ به ارتفاع حدودا یک متر دیده می‌ شود ، همچنین در حاشیه غربی سطح تپه چند ردیف توده سنگی به صورت خشکه چین دیده می ‌شود . به احتمال زیاد این سنگ ها بقایای معماری قلعه سطح تپه هستند که در گذشته در ساخت دیوار ها بکار رفته است. به دلیل فعالیت های نا متعارف کشاورزی در سطح تپه و دامنه‌ های آن بافت سطحی تپه و بنای قلعه به هم خورده است . در سطح و سمت جنوب تپه آثار و گچ ( و احتمالا کوره گچ ) دیده می‌ شود .
Wikipedia.org

0 نظرات:

ارسال یک نظر