کانون ایرانیان: تالاب گندمان در استان چهار محال و بختیاری
کانون ایرانیان

۱۳۸۹ بهمن ۲۳, شنبه

تالاب گندمان در استان چهار محال و بختیاری

http://kanooneiranian.blogspot.com/
http://kanooneiranian.blogspot.com/
موقعیت جغرافیایی
تالاب گندمان بین عرض جغرافیایی 49/31 و 53/31 شمالی و طول جغرافیایی 5/51 و 7/51 شرقی با ارتفاع حدود 2219 متر از سطح دریا در استان چهار محال و بختیاری ، شهرستان بروجن ، بخش گندمان با فاصله تقریبی 90 کیلومتری از مرکز استان واقع شده و نزدیکترین شهر به آن شهر گندمان می باشد که با فاصله 4 کیلومتری از آن قرار گرفته است .
تالاب گندمان نام خود را شهری که در صلع شمال شرقی آن واقع شده و به همین نام خوانده می شود گرفته شده است .
راه ای دسترسی به تالاب از طریق جاده آسفالته گندمان - حسین آباد ، جاده خاکی گندمان به اشکفتزلیخا و در امتداد آن نصیر آباد ، و هچنین جاده حسین آباد واقع در شرق تالاب که پس از دور زدن تالاب در ضلع جنوبی به روستای نصیر ابادمنتهی می شود میسر است .

آب وهوا
به طور کلی منطقه گندمان سردسیر و دارای زمستان های بسیار سرد و سخت می باشد به گونه ای که دمای هوا در این فصل گاه به 30 درجه سانتیگراد زیر صفر و در تابستان به 30 درجه بالای صفر می رسد . سرد ترین ماه سال در این منطقه دی ماه و گرم ترین ماه آن تیر ماه می باشد . علت این سرما را می توان هجوم تو ده های هوای سرد قطبی که بر اثر ایجاد مرکز پرفشار سیبری تشکیل می شود عنوان کرد .

منابع آبی
علاوه بر نزولات جوی از دیگر منابع آبی تالاب می توان رودخانه آق بلاغ که از ضلع شمالی تالاب وارد و از شرق آن از محلی به نام اشکفت زلیخا خارج سده و به رودخانه گدارکبک منتهی می شود و همچنین چشمه های حاشیه تالاب چون : گل کوچک ، گل بزرگ ، مردان شیر برنجی و نصیر آباد را نام برد .

مساحت تالاب
تالاب گندمان با مساحتی حدود 1070 هکتار در ارتفاع 2219متری از سطح دریا قرار گرفته و دارای شیبی ملایم و بدون پستی و بلندی قابل ملاحظه می باشد .

پوشش گیاهی
پوشش گیاهی تالاب را عمدتا گونه های حاشیه های و نم پشند تشکیل می دهند که از جمله می توان به درختان بید ، مرغ ، جگن ، ساز ،نی ، لوئی ، زنبق،آلاله آبی ، هزار نی ، بارهنگ آبی ، هزار نی ، بارهنگ آبی ، سیستم واش ، نخل مرداب ، عدسک آبی ، بزواش ، سه کوله خیز ، اسپارگانیوم و ... اشاره کرد .

گونه های جانوری
از میان گونه های جانوری ، گونه های غالب تالاب را پرندگان به خود اختصاص می دهند که شامل خانواده های لک لک ، شکاری ها،حواصیل ، باکلان ، مرغابی سانان ، یلوه و سلیم می شود . همچنین انواع مارها ، قورباغه ها ، لاک پشت و پستاندارانی نظیر گراز ، شغال ، گرگ ، خفاش ، روباه ، خرگوش و نیز ماهی گورخری ، سفید کولی ، ماهی پوزه ای و سیاه ماهی از دیگر گونه های جانوری این تالاب به حساب می آیند .

عوامل تهدیدکننده تالاب گندمان
از عوامل تهدید کننده تالاب گندمان می توان به استفاده بدون مطالعه از تالاب در خصوص توان های گردشگری برداشت آب در بخش کشاورزی در زمانی که تالاب نیاز به آب دارد ، آلودگی ناشی از پساب های زمین های کشاورزی ، برداشت پیت به منظور استفاده در صنایع کشت قارچ ، آتش سوزی که توسط دامداران یا شکارچیان بوجود می آید و برداشت نی و چرای بیش از ظرفیت دام اشاره کرد .
از امکانات ویژه تفریحی و ورزشی اطراف تالاب ، پرورش و نگهداری اسب و همچنین سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب است . سنت پرورش اسب از زمان های بسیار دور در این منطقه بختیاری معمول بوده و نژاد ویژه ‌ای به وجود آورده است که آمیزه‌ ای از نژاد بومی و عربی است.
تالاب گندمان به عنوان یکی از آبگیر های حوزه آبریز آق بلاغ با فاصله‌ ای نه‌چندان دور از تالاب چغاخور قرار گرفته است ، به طوری که بخشی از خورجی تالاب چغاخور به این تالاب سرآزیر می‌ شود . پوشش دایمی آب این تالاب در حدود 700 هکتار است . اطراف آن نیز همچون تالاب چغاخور پوشیده از مرغزاری زیباست که معمولاً به عنوان مرتع غنی برای چرا احشام استفاده می‌ شود . چشمه‌ های اطراف تالاب علاوه بر آنکه مکان مناسبی برای گذران اوغات فراغت به شمار می‌ آیند ، آب تالاب را نیز تامین می‌ کنند .

zendehrood.com
tebyan-chb.ir

0 نظرات:

ارسال یک نظر