کانون ایرانیان: پشت قلعه آبدانان در استان ایلام
کانون ایرانیان

۱۳۸۹ بهمن ۲۳, شنبه

پشت قلعه آبدانان در استان ایلام

http://kanooneiranian.blogspot.com/
http://kanooneiranian.blogspot.com/
دژ پشت قلا ( کردی ) یا به فارسی پشت قلعه در فاصله پنج کیلومتری در ناحیه جنوبی شهرستان آبدانان ایلام در شمال غربی روستای پشت قلا بر روی تپه‌ ای بلند آثار دژ دیده می ‌شود که رودخانه دو برج از پای آن می ‌گذرد . مصالحی که در ساخت این بنا به کار رفته است از سنگ و گچ . دور تپه را برج و باروی آن محصور کرده است . آثار به جا مانده نشاندهنده وجود برج های نگهبانی ، بارو ، شاه ‌نشین و اتاق ‌های مسکونی ، پلکان و غیره است . باروی بیضوی شکل که ارتفاع آن به سه متر می ‌رسد محوطه قلعه را محصور کرده است . دیوار های بیرونی و اصلی قلعه تقریباً سالم مانده است . این دیوار ها قلعه را به سه قسمت مجزا تقسیم می‌ کنند . در قسمت غربی قلعه ، آثار برج دیده می ‌شود و سوراخی بر روی برج قسمت جنوبی قلعه است که جهت دیده‌ بانی به کار می ‌رفته است . بر بارو ها و دیوار های آن ، برج هایی با فواصل تقریباً مساوی در اطراف دژ به صورت کنگره دار ساخته شده که دارای اتاق ‌های کوچک دیده‌ بانی و طاق ‌های قوسی شکل است . در منتها الیه قسمت جنوبی و جنوب شرقی ، دژ شاهین شین قلعه و اتاق‌ های مسکونی قرار دارند که یک قسمت حدود 4/1 دژ را تشکیل می دهند و مابقی محوطه قلعه است . این قسمت دارای اتاق ‌هایی با طاق‌ های نیم ‌دایره و تاقچه ‌ها و طاقنما هایی است که گاه قطر دیوار آن به یک متر می ‌رسد . قلوه سنگ ها بصورت رگ چین روی هم چیده شده و با ملات گچ طوری در هم آمیخته ‌اند که سالیان درازی است مقاوم و پا بر جا ایستاده ‌اند .
بر اساس اثر محمودیان ( 1383 ) ، این دژ بیشتر جنبه نظامی داشته و دور تپه ‌ها کانالی طبیعی قرار دارد که که مانند خندقی از دژ محافظت می‌ کند که در یک قسمت از این خندق طبیعی رودخانه دویرج می ‌گذرد .

نحوه ساخت قلعه
به گفته محمودیان ( 1383 ) ، تپه ‌ای که قلعه بر روی آن قرار گرفته ، مشرف بر روستای پا قلعه است و زمین همواری که کل مساحت قلعه را تشکیل می دهد در حدود 4 متر است و تمام ساخت و ساز آن در قسمت جلو یا جنوبی آن است . در قسمت ‌های شمال و شرق قلعه که پرتگاه غیر قابل نفوذی است ، هیچ ساخت و سازی صورت نگرفته است . در قسمت غربی قلعه یک دیوار بلند به ارتفاع 2 متر و عرض 5/1 متر که یک دیوار حصار است ساخته شده است .

fa.wikipedia.org

0 نظرات:

ارسال یک نظر